Simona Halep a aflat numele adversarei din semifinalele de la Roma, competiție de categorie Premier 5, jucătoare cu care se va duela duminică, de la ora 13:00, într-o confruntare de cinci stele. Partida va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport 2. Pentru un loc în marea finală, Simona se va duela cu Garbine Muguruza.

Garbine Muguruza - Victoria Azarenka 3-6, 6-3, 6-4

Finalistă la US Open, Victoria Azarenka a câștigat primul set al partidei cu Garbine Muguruza, iar totul mergea în favoarea sa.

Nu a fost însă genul acela de meci fără complicații: iberica a devenit mai precisă în execuții, mai hotărâtă, iar numărul erorilor a scăzut considerabil.

În noile coordonate, Garbi a trecut la conducerea partidei, Vika arătând și o scădere vizibilă de energie spre a doua parte a meciului (a jucat atât de mult la US Open, plus diferența de fus orar și schimbarea de la hard la zgură).

Muguruza a trimis partida în decisiv (a câștigat setul al doilea cu 6-3), a făcut breakul rapid, iar avantajul de pe tabelă a fost de partea ei. După mai multe răsturnări de situație și puțin dramatism, Garbine s-a impus cu 6-4 și a obținut calificarea în semifinale.

Meciul a durat două ore și 21 de minute.

Simona Halep vs Garbine Muguruza 2-4

Ultima întâlnire directă a avut loc tot în semifinale, dar la Australian Open, la începutul anului. A fost 7-6(8), 7-5 pentru iberică.

Victoriile Simonei au venit ambele pe zgură: 6-1, 6-4 la Roland Garros în 2018 (semifinale) și 3-6, 6-1, 6-3 la Stuttgart în 2015.

WTA Roma - Turneu de categorie Premier 5

• Premii totale în valoare de $2.098.290
  • Suprafață: zgură
  • Tabloul principal: 64 de jucătoare (32 la dublu)
  • Perioadă: 14-21 septembrie, la Foro Italico
  • Turneu care se dispută fără spectatori din cauza pandemiei de Covid-19

Ultimele campioane:

2019 - Karolina Pliskova

2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2016 - Serena Williams

2015 - Maria Sharapova etc.

Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în două rânduri de un sportiv din România: Ilie Năstase, edițiile din 1970 și 1973.

Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).