VIDEO ​Șoc la US Open: Novak Djokovic, descalificat dupa ce a lovit cu mingea o arbitră de linie

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2020, 23:14 Sport | Tenis


Novak Djokovic si arbitra de linie pe care a lovit-o cu mingea
Foto: Captura Twitter
Momente incredibile la US Open: Novak Djokovic a fost descalificat de la Grand Slam-ul american în optimi după ce a lovit cu mingea o arbitră de linie. Gestul a venit imediat după ce sârbul și-a cedat serviciul, iar Pablo Carreno Busta trecuse în avantaj în primul set, scor 6-5.​

Grand Slam-ul de la Flushing Meadows a rămas fără principalul favorit, Djokovic căzând pradă propriilor frustrări.

Ce s-a întâmplat de fapt:

Djokovic se afla la serviciu la scorul de 5-5. După ce a condus cu 40-0, Pablo Carreno Busta a reușit să convertească șansa de break la 15-40, iar imediat după ce a pierdut punctul Novak Djokovic a trimis mingea spre tribuna din spatele său.

Din păcate, mingea a lovit-o pe arbitra de linie de pe acea parte, iar aceasta s-a prăbușit pe teren cu probleme de respirație. După câteva momente de panică, aceasta și-a revenit, însă supervizorul turneului a aplicat regulamentul, iar Nole a fost descalificat.

Cu toate că și-a recunoscut vina și și-a cerut scuze, liderul mondial nu a putut întoarce decizia.

Cu doar câteva minute înainte, Nole lovise, tot în semn de frustrare, cu mingea reclamele de pe marginea terenului, fără însă să pună în pericol pe cineva.

De știut: Novak Djokovic era neînvins în sezonul 2020.

Momentul în care Nole o lovește pe arbitra de linie:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32794 vizualizari

  • -41 (69 voturi)    
    COVIDul... (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:21)

    Nyk1 [utilizator]

    ...I-a afectat reflexele.
    • +31 (61 voturi)    
      aha (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:24)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Iar tie mintea... nu prea bogata, de altfel.
    • -1 (3 voturi)    
      portul mastii (Luni, 7 septembrie 2020, 19:17)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      a confundat persoana de mingi cu arbitru de linie care culmea cand mingea este servita de obicei merge in directia fetei arbitrilor cu 100 km/h si au reflexia de a se feri.. de data asta nu s-a ferit si a mimat precum fotbalistii falalai
  • -9 (77 voturi)    
    Si totusi prea multe coincidente (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:35)

    Wheelwright [utilizator]

    Nu sunt fanul lui Djokovic (imi place Nadal), am vazut meciul live, iar lovitura a fost un accident, fara intentie si intensitate. Cel care a luat decizia, observatorul de joc e elvetian (oare cine ameninta recordul lui Federer la Grand Slamuri?), iar Djokovic a mai facut ceva care nu e bine vazut de oficialii ATP, a infiintat un nou sindicat al jucatorilor si incearca sa schimbe anumite lucruri in tenisul profesionist (cu hotararea asta i-a aratat cine e seful).
    Nu sunt convins ca ar fi castigat meciul, spaniolul cu care juca il domina in ultimele gameuri, de aici si frustrarea pentru care a fost amendat.
    • -9 (61 voturi)    
      Un accident ? (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:44)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Un gest nesportiv intentionat !!!
    • +20 (28 voturi)    
      Nu contează intenția (Luni, 7 septembrie 2020, 7:21)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Au mai fost și alții care din greșeală au lovit un arbitru și au fost descalificați. Un exemplu pe care-l țin minte e David Nalbandian. Îl țin bine minte pentru că l-am văzut live. Nalbandian a lovit panoul din fața arbitrului cu piciorul, iar panoul a lovit piciorul arbitrului. A fost descalificat. Nu are nimeni nimic cu Djokovic, pur și simplu ăsta e regulamentul.
    • +2 (34 voturi)    
      Gest absolut mitocanesc, de cocalar (Luni, 7 septembrie 2020, 8:17)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      La un mare sportiv cum este Djokovic nu este de scuzat, la fel cum nu este si la unul mic. Daca treceau cu vederea cum ramanea cu regulamentul? ca situatie mai clara, mai flagranta nu cred ca poate exista. Chiar asa, sa dai cu mingea in oricine fara sa-ti pese? Trebuia sa o omoare ca sa se faca ceva? Chiar nu mai suntem oameni?
      Cine zice ca a fost o lovitura usoara inseamna ca nu a jucat tenis in viata lui. Mingile de competitie sunt grele, am fost si eu lovit si stiu cum este!
      Singura explicatie, pt mine, ar fi ca, la fel ca Messi, ar suferi de o forma de autism care il face sa se concentreze excesiv pe ceea ce face si sa nu mai observe nimic din ce se intampla in jurul sau.
      • +5 (15 voturi)    
        ??/ (Luni, 7 septembrie 2020, 10:31)

        Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Mingi de competitie ? Unde se gasesc de cumparat ? Se dau pe sub mana ?
        • -3 (13 voturi)    
          Cauta pe https://www.centercourt.de/ (Luni, 7 septembrie 2020, 12:06)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

          Ti le aduc acasa, daca platesti.
          • +5 (11 voturi)    
            Leo, trebuia sa incasezi mistoul meritat (Luni, 7 septembrie 2020, 14:35)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            si sa taci !

            PS. Tu de fapt ai vrut sa spui mingi noi, nefolosite, care sunt mai grele evident decat cele roase, cu care poate ai jucat si tu la perete !
            • -3 (7 voturi)    
              Stimate domn (Luni, 7 septembrie 2020, 15:49)

              Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Vad ca te bagi in seama intr-o discutie in care nu erai parte cu presupuneri imaginare.
              Nimic de comentat!
              • +1 (7 voturi)    
                Domnu' Leo, se pare ca nu ai cultura (Luni, 7 septembrie 2020, 16:40)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                discutiilor de pe forumuri !
                Sau o ai dar atunci cand iti lipsesc argumentele incerci sa schimbi regulile !

                PS. Pt cineva care isi inchipuie ca exista mingi de competitie si altfel de mingi, presupunerea mea are greutate !

                PPS Si inca o data, mai in clar : Razorxgz, te-a luat in balon, atata tot, nu avea ce discuta serios ! Te-ai prins, dar greu !

                PPPS. Pai in materie de tenis de camp, fara suparare, nu ai putea sa comentezi cu mine ! O zi buna !
          • +2 (8 voturi)    
            Decathlon iti vinde aici in Bucuresti (Luni, 7 septembrie 2020, 14:48)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            mingile cu care se joaca la US Open anul acesta !
            Mai e si Sportfactory dar repet razorxyz a glumit pe seama exprimarii tale !
          • +4 (8 voturi)    
            minciuna (Luni, 7 septembrie 2020, 15:42)

            Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            Toate mingile au 56.5-58.5 grame. Tu poate ai jucat cu mingi speciale pentru copii mici.
            • 0 (8 voturi)    
              De obicei cei care joca de placere (Luni, 7 septembrie 2020, 16:16)

              Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

              nu joca cu mingi de competitie, care se uzeaza/dezumfla in mai putin de o ora si isi pierd caracteristicile initiale ci cu mingi de antrenament (nu de copii) care sunt mult mai rezistente (raman cu parul pe ele m m timp si nu se dezumfla) si ceva mai usoare. Sunt mai scumpe dar daca joci mult renteaza. In Germania toti (aprope toti) care joaca de placere folosesc aceste mingi. M-am dus odata cu mingi de competitie noi si partenerii mei (jucam dublu) nu le-au vrut pt ca erau "prea grele".
              • -1 (3 voturi)    
                Ai dreptate (Luni, 7 septembrie 2020, 18:04)

                Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                După ce am văzut cât de scumpe sunt, e clar ca nu am folosit niciodată mingi de antrenament.
  • -5 (61 voturi)    
    aberant (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:38)

    liviu_ [utilizator]

    adica nu sunt chiar fan nole... dar pana mea omu nu a dat tare, nu a dat intentionat....
    mi se pare exagerat regulamentul
    • +2 (20 voturi)    
      adica a lovit-o din dragoste .... (Luni, 7 septembrie 2020, 7:58)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      adica a lovit-o din dragoste .... dupa traiectorie sigur a vrut daca nu sa o loveasca sa dea foarte aproape de ea …....eliminare indiscutabila …..
      • +2 (16 voturi)    
        Nu a lovit-o deloc (Luni, 7 septembrie 2020, 10:19)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        A dat mingea cu racheta spre spatele terenului, nu se vede nici cea mai mica intentie
      • -2 (10 voturi)    
        nu a lovit-o intentionat (Luni, 7 septembrie 2020, 12:31)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        e asa de grea limba romana?!

        in cazu asta dc c un anume john m mai are vreun titlu?!
        sau legea e mai egala pt unii decat pt altii?!

        pur si simplu mi se pare exagerata pedeapsa pentru o lovitura NEINTENTIONATA!
    • +11 (23 voturi)    
      Nu spune nimeni ca a lovit-o intentionat pe femeie (Luni, 7 septembrie 2020, 8:36)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      A fost descalificat pt ca a directionat cu intentie si cu o oarecare forta mingea intro zona in care stia ca sunt arbitri de linie si copiii de mingi.
      Suficient cat sa-si merite pedeapsa.
      • -5 (13 voturi)    
        unde (Luni, 7 septembrie 2020, 10:36)

        Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Unde trebuia sa directioneze mingea ? Trebuia doar sa o lase jos in fata lui ? Eventual sa o lase jos cu grija sa nu se rostogoleasca spre un copil de mingi ,arbitru, sau si mai grav catre adversar.
        • +1 (5 voturi)    
          Chiar asa ! (Luni, 7 septembrie 2020, 14:52)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

          Mai inainte, de nervi mai lansase o minge dar in reclame !

          PS. Si culpa se pedepseste iar lovitura lui Djokovic a lasat-o cateva secunde fara respiratie pe fata aceea !
          • -1 (5 voturi)    
            da (Luni, 7 septembrie 2020, 16:18)

            Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Problema pe care o vad eu este ca dupa inca vreo doua cazuri, relativ identice, jucatorii vor cere instalarea unui gard inalt in jurul terenului. Au fost cazuri in care copiii de mingi au fost loviti puternic ,in situatii discutabile. chiar si arbitrii.
      • -2 (10 voturi)    
        intrebare (Luni, 7 septembrie 2020, 12:33)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        esti fac al carui jucator de tenis?!
        pentru ca sunt aproape sigur ca majoritatea sunteti cu federer.... ceea ce implica o doza de subiectivitate!

        eu sincer cand am citit stirea eram : "DAAAAA !!!" pentru ca sunt fan nadal. dar cand am vazut motivul.... pffffff.... ba vreau sa fie Nadal cel mai bun, dar nu prin a profita de regulamente tampite!
  • -6 (64 voturi)    
    nu trebuie lasat un sarb sa-l depaseasca pe helvet (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:40)

    Radoh [utilizator]

    normal, trebuie oprit din defilare ca sa nu-l depaseasca pe federer
    • +6 (52 voturi)    
      Da bre, l-au forta aia sa o loveasca (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:50)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      pe femeia aia. Cine o fi de vina, americanii sau un shaman helvet care l-a influentat in rau din Alpi?
    • -5 (35 voturi)    
      Fii pe pace... (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:51)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      N-o sa-l poata oprii decat daca-l interzic.
  • +3 (59 voturi)    
    La valoarea lui nu poate da o minge in tribune (Duminică, 6 septembrie 2020, 23:45)

    Savitar [utilizator]

    Mdah, asa om asa caracter. Cand castiga rade si se scalambaie ca un cimpazeu, cand pierde, isi pierde si controlul.
    • +2 (10 voturi)    
      s-a evernat (Luni, 7 septembrie 2020, 12:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      si mare branza nu a facut... se vede clar ca a gresit!

      sunt fan Nadal, si nu pot spune ca-l iubesc pe Nole, dar hai sa incercam sa fim obiectivi, da?!

      este o pedeapsa disproportionala cu fapta!

      mai mult vine la US Open... tara care nu avea (efectiv nu exista) un tenismen daca se aplicau reguli de genul asta!
  • +5 (55 voturi)    
    decizie excesiva si nedreapta (Luni, 7 septembrie 2020, 0:11)

    bokila1 [utilizator]

    mingea nu a fost lovita tare, s-a vazut ca avea si usoara bolta....complet neintentionat ....sigur trebuia sanctionat dar nu cu descalificare.
    Regulamentul spune ca e motiv de descalificare lovirea unui oficial...dar evident cu intentie
    Nu putea fi batut altfel... a facut si o asociatie a jucatorilor in paralel cu ATP....americani rigizi si imbecili
    • 0 (8 voturi)    
      mai putin (Luni, 7 septembrie 2020, 12:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      atunci cand bonbardeaza ei (si doar ei) oameni sau spitale... atunci se accepta "greseli"
    • +1 (9 voturi)    
      o multime de... (Luni, 7 septembrie 2020, 16:02)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      de fosti mari jucatori sau jucatori activi au spus ca e o descalificare justificata de regulament dar vin niste imbecili cu teorii de conspiratii specific mentalitatii de rahat a romanilor...carora nu prea le plac legile...auzi si la asta :"""s-a vazut ca avea si usoara bolta""....
  • -15 (41 voturi)    
    Părtinitoare (Luni, 7 septembrie 2020, 0:17)

    Observatory [utilizator]

    decizia, dar ma bucur ca “romanul” vostru Federer, rămâne in istoria ( României )
    Sârbul v-a continua victoriile și Bosho Federer ( acum este sanki accidentat)
    Toți cu frica de virusul chinezesc....au refuzat pericolul sa înghită galushka la NY
    Oricum sârbul rămâne #1 !
    PS
    Aștept cu nerăbdare minusurile ( deja simt durerea )
    • +10 (28 voturi)    
      Minus pt ca ai decimat Limba Romana, first (Luni, 7 septembrie 2020, 1:32)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Si btw, Mosh Federer asa batran cum e, e un artist pe teren, Nole e un fel de cimpazeu care returneaza toate mingile, fara viziune, nimic spectaculos in afara de miscare buna in teren.
      PS: Guru ala se pare ca nu are influenta buna asupra lui, ca e cam zmucit!!!
      • +1 (11 voturi)    
        @ Savitar... (Luni, 7 septembrie 2020, 9:40)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Ce o fi insemnând oare, “a decima limba româna”?
        • -2 (4 voturi)    
          De la cum decimau romanii o legiune (Luni, 7 septembrie 2020, 15:50)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

          Daca atunci motivul era clar, la observatory nu vad motivul!
  • +6 (44 voturi)    
    decizie corecta a oficialilor (Luni, 7 septembrie 2020, 0:23)

    Filbert [utilizator]

    In orice situatie nu trebuie sa pierzi controlul si sa pui in pericol pe cei din jur.
  • +9 (37 voturi)    
    Deci, serios? (Luni, 7 septembrie 2020, 0:26)

    fat.cat [utilizator]

    Teoria conspiratiei, inclusiv la US Open, bre? Cati ani are Djokovic? Cate ocazii mai are de a-l egala si depasi pe Federer la nr. de GS-uri? Despre ce discutam? E super frustrant sa iasa in felul asta din turneu, desi a pierdut pe mana lui, dar sa spui ca au conspirat aia, ca sa nu-l depaseasca pe Federer?! De ce nu pe Rafa, ca el e primul de depasit pana una-alta? Pana la Fed mai are o tura. Wtf?
  • +6 (14 voturi)    
    Ce facem aici? (Luni, 7 septembrie 2020, 0:32)

    Sparafucile [utilizator]

    Iar comentam scandaluri? Lumea sportului este o sursa INEPUIZABILA de scandaluri.
  • -8 (32 voturi)    
    numai asa putea fi invins nole (Luni, 7 septembrie 2020, 1:03)

    mmmircea [utilizator]

    Jocul sarbului nu mi-a placut niciodata. Dincolo de preferintele mele personale sau ale organizatorilor US Open, ma intreb ce s-ar fi intamplat daca in finala din 2018 Serena ii livra o minge in fata arbitrului de scaun Ramos...
    • +12 (20 voturi)    
      o dadeau afara (Luni, 7 septembrie 2020, 3:01)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Cu asa ceva nu se glumeste.
    • +2 (8 voturi)    
      Sa învins singur. (Luni, 7 septembrie 2020, 12:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      La sport nu te comporți ca la mahala.
      • +2 (2 voturi)    
        Da , ai dreptate.. (Luni, 7 septembrie 2020, 17:55)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        “ nu ne comportam la mahala”
        Unul, care are “fruntea” țării , numai
        Ca un mahalagiu s-a comportat ...și?
        A ajuns “Heneral de armata”
  • -7 (41 voturi)    
    Absurd (Luni, 7 septembrie 2020, 1:27)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ce porcarie. Am cautat filmul pe youtube. Djokovic nu a facut decât sa trimita mingea catre soatele terenului, nici nervos, nici cu vreo intentie agresiva, cu spatele, din mers, usor lobat... absolut normal. E atât de evident! Descalificat pentru asta? Incredibil!!!
    • -6 (8 voturi)    
      nu ai cu cine... (Luni, 7 septembrie 2020, 12:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      prea multi fani ai elvetianului....

      cand castiga nadal e inmormantare pe hotnews, cand castiga nole la fel...
      sa fim seriosi. nici macar nu au obiectivitatea sa recunoasca faptul ca cel mai mult asta conteaza in judecata lor.
    • -2 (8 voturi)    
      sincer sa fiu (Luni, 7 septembrie 2020, 12:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      eu n-am nici o treaba cu federer (nole imi displace mai mult :D) dar frate fanii lui ma enerveaza teribil....

      nu se opresc din a critica pe oricine il bate pe federer. ba ca nadal e drogat, ba ca sta prea mult cu mana in fund etc... rautacisme gratuite !
      pacat de federer (care este , obiectiv vorbind un tenismen extraordinar) pentru ca fanii lui (cel putin aia din romania) sunt sub orice critica!
    • -5 (7 voturi)    
      PS: (Luni, 7 septembrie 2020, 12:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      sa vezi ce o sa sara acum toti pe mine =))
  • +5 (19 voturi)    
    dupa ce am vazut imaginile mi-am schimbat parerea (Luni, 7 septembrie 2020, 5:10)

    Coco Whistle [utilizator]

    e clar, conform regulamentului trebuie exclus fara discutie. videoul care circula pe net e a primei mingi trimise catre copiii de mingi dar a doua are o traiectorie clara, ptr un profesionist ca Novak, si a fost trimisa si cu putere, din prostie. fata lui exprima dezamagirea faptei. eliminare bine meritata. ca sa fiu sincer eu l-as tine pe bara 1an. ptr ca s-a intimplat in america ma gindesc ca arbitru o sa-si ia un avocat si vor ajunge la o intelegere financiara.
  • 0 (18 voturi)    
    clickbait (Luni, 7 septembrie 2020, 8:30)

    sitizan [utilizator]

    Sunt dezamagit ca la o rubrica (Sport/Tenis) in general echilibrata si bine documentata, stirea e introdusa cu un titlu intentionat "spectaculos", fara probitatea profesionala de a specifica lipsa de intentie.
    Profesional e descalificant sa speculezi o ambiguitate ca sa atragi cititori amatori de senzational. Comercial e ok, e profitabil... asa ca depinde ce pretentii ai tu de la tine ca autor.
  • -4 (12 voturi)    
    La acest US OPEN castiga cine vor ei. (Luni, 7 septembrie 2020, 9:36)

    Andreiasu [utilizator]

    Nu stiu cati dintre cei care comenteaza au primit o minge de tenis in fata fara sa se fereasca.
    1. Nole nu s-a uitat unde trimite mingea.
    2. Arbitra de linie era pregatita pentru reluarea jocului.
    3.Daca mingea ii venea in timpul jocului cu o viteza mult mai mare? Se lasa lovita ?
    Dar, din tot ce se intampla la acest turneu ( vezi si cazul Mladenovici la dublu) vor castiga cei pe care ii vor ei. Cu siguranta Serena la simplu.
    • +5 (9 voturi)    
      din baguirile tale reiese ceva foarte clar: (Luni, 7 septembrie 2020, 10:38)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      L-au scos pe Djokovici din turneu ca sa aiba Serena cale batuta pana in finala...
      • -1 (5 voturi)    
        Mladenovici (Luni, 7 septembrie 2020, 12:36)

        Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Daca Mladenovici este barbat ai dreptate.
        S-au ferit sarbii de bombele americanilor si nu se putea feri o arbitra de o minge de tenis. Putina istorie nu strica.
    • +1 (5 voturi)    
      #2 (Luni, 7 septembrie 2020, 14:27)

      pypy [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      scorul era 6-5 pt. adversar, punctul se incheiase, urma o pauza de vreo cateva minute sa-si traga toti sufletul si sa-si inghita omul frustrarea. Acum are mai mult timp la dispozitie
  • +3 (9 voturi)    
    7:34 (Luni, 7 septembrie 2020, 9:37)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Or fi filme diferite pe net... stiu si eu?

    Incercati linkul urmator:

    https://youtu.be/aafrjGvRhDk

    La 7 min 34 sec se vede clar, pentru cine are ochi sa vada, ce Djokovic a trimis mingea spre spatele terenului fara intentia de a “lovi” pe nimeni.

    Repet: la 7 minute si 34 de secunde.
    • -1 (11 voturi)    
      Asa e? te-ai uitat bine? (Luni, 7 septembrie 2020, 10:19)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Femeia aia cade la pamant din prefacatorie?
      Cand omori un om cu masina pt ca te uitai in alta parte nu esti vinovat?
      Faptul ca esti fan te face sa uiti ca esti om!
      Unde este empatia pt ceilalti? Stiai ca empatia este esentiala pt specia umana?
      • -4 (6 voturi)    
        cand omori (Luni, 7 septembrie 2020, 12:41)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        un om din neatentie primesti (cel mai proibabil) cu susnpendare! exemplu extrem de prost ales (diferenta dintre intentie si greseala e de vreo 10-15 ani de puscarie!)

        deci inclusiv in cazuri de genu asta legea face diferenta intre INTENTIE si GRESEALA!
        aici pur si simplu nu face! daca facea asta cu intentie ce-i mai faceau? il impuscau?!

        apropos tu al catrui tenismen esti fan?! eu nu-s fan nole, dimpotriva. dar asta nu ma impiedica sa nu consider acest regulament exagerat!

        empatia e esentiala. deci d c nici un pic de empatie pentru o greseala, aud?!
        dupa "logica" ta ala care mi-a dat o mingie in oo din greseala cand eram pusti (si m-am tavalit 15 minute pe jos)?!
        stii ce ne mai face diferiti de animale? gandirea! si intentia e COMPLET diferita de o greseala!
        • +5 (5 voturi)    
          Gresesti si amesteci lucrurile (Luni, 7 septembrie 2020, 13:17)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Sincer mi-a fost mila de Djokovic cand i-am vazut figura ravasita de greseala care o facuse!
          Dar regulamentul e clar si nici macar Djokovic nu contesta justetea deciziei!
          Pe mie ma sperie lipsa empatiei la unii postaci.
          Ca nu a lovit-o tare, ca nu a lovit-o intentionat (adevarat!) dar era obligat sa fie atent.
          Eu nu am spus ca a facut-o intentionat, l-am acuzat doar de nepasare, daca ii pasa cu adevarat de cei din jur era atent. Pe directia mingii foarte aproape mai era o persoana, dar mai norocoasa.
  • +1 (11 voturi)    
    ex champion (Luni, 7 septembrie 2020, 10:43)

    Loverman [utilizator]

    din pacate, un campion care se degradeaza continuu
  • -2 (8 voturi)    
    eu as fi tare curios... (Luni, 7 septembrie 2020, 12:37)

    liviu_ [utilizator]

    ca cei care sunt foarte impotrva lui Nole sa spuna si cu ce tenismen tin. am avea o surpriza.... de fapt nu!

    eu sunt cu Nadal. Nadal e avantajat de aceasta decizie, dar mi se pare in continuare o decizie tampita!
    • +1 (3 voturi)    
      Si eu tin cu Rafa dar Rafa ar fi avantajat (Luni, 7 septembrie 2020, 15:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cu adevarat daca ar juca in turneu !
      PS. Restul, clasamentele, sunt ca sa ne tina pe noi suporterii in priza, cata vreme ATP sau WTA nu premiaza pe cel/cea cu cele mai multe GS ori turnee atp sau wta castigate !
  • -6 (8 voturi)    
    Djokovic (Luni, 7 septembrie 2020, 13:51)

    Arianrhod [utilizator]

    E ortodox declarat si mandru si a cam urinat pe propaganda covid. Era clar ca nu va fi lasat sa il egaleze pe Federer.

    Un premiu Neymar pentru doamna arbitru de linie.
    • -1 (5 voturi)    
      Esti stupid! Mai dur nu ma lasa HN sa ma exprim (Luni, 7 septembrie 2020, 14:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      :((
  • +5 (7 voturi)    
    Daca si cu poate (Luni, 7 septembrie 2020, 14:24)

    pypy [utilizator]

    Punctul era jucat si omul trimite o minge in spate care nimereste un arbitru. Care e pedeapsa? Descalificare. Conteaza ca e Djokovic sau oricinealtcineva? Nu. Restul sunt presupuneri si teorii ale conspiratiei
  • +5 (9 voturi)    
    Normal ca a fost fara intentie (Luni, 7 septembrie 2020, 15:53)

    Savitar [utilizator]

    Ca daca era cu intentie il lua politia. Dar se pare ca destui comentatori pe aici nu inteleg ca asta e regulamentul si Nole nu e in afara lui. S-a mai intamplat si o sa se mai intample. Unii isi iau psihologi seriosi sa ii ajute, Novak si-a tras un guru ciudat, mistic. Hahahaha.
  • -4 (6 voturi)    
    S-a aruncat pe jos panarama (Luni, 7 septembrie 2020, 17:35)

    AndyXXX [utilizator]

    zici ca era in careu si cerea 11 metri.
  • +1 (1 vot)    
    a cautat-o ...cu mingea (Marţi, 8 septembrie 2020, 19:22)

    toni_uk [utilizator]

    https://twitter.com/BenRothenberg/status/1302718274346643458