​​​Echipa Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Western&Southern Open, turneu de 1.000 de puncte mutat de la Cincinnati la New York.

Horia Tecau si Jean Julien RojerFoto: Peter Staples / ATP Tour

Tecău şi Rojer au fost învinși, scor 6-4, 7-5, de cuplul Steve Johnson/Austin Krajicek (SUA), după o oră și 23 de minute de joc. Perechea româno-olandeză a salvat primele patru mingi de meci ale adversarilor la scorul de 5-4 în setul secund.

În semifinale, Johnson și Krajicek se vor duela cu învingătorii partidei dintre Wesley Koolhof/Nikola Mektic (Olanda/Croația, cap de serie numărul 8) și Pablo Carreno-Busta/Alex De Minaur (Spania/Australia).

Pentru prezența în sferturi, Horia și Jean-Julien vor primi un premiu total de 41.000 de dolari şi câte 180 de puncte ATP.