Irina Begu (82 WTA) s-a impus, sâmbătă, cu scorul 6-2, 4-6, 6-2, în fața ibericei Sara Sorribes Tormo (84 WTA), în sferturile competiției de la Praga. Pentru un loc în marea finală, Irina se va duela cu Simona Halep (partida are loc sâmbătă, după ora 16:00, va fi transmisă în direct pe DigiSport și LiveText pe HotNews.ro).

Irina a controlat primul set (a făcut trei break-uri și a pierdut o singură dată la serviciu), Sara a revenit (meciul a fost întrerupt din cauza ploii, vineri seara, la scorul de 6-2, 0-1), a câștigat setul secund și părea să preia controlul partidei(a debutat cu un break în setul al treilea), însă Irina a practicat un joc impecabil, a mai câștigat de trei ori pe serviciul adversarei și a obținut victoria după un meci de două ore și 40 de minute.

Begu a mai trecut la Praga de Anastasija Sevastova (Letonia, 43 WTA, scor 6-2, 6-2) și de Leonie Kung (Elveția, 157 WTA, 6-7, 7-5, 7-6). Pentru parcursul de până acum, Irina va primi 8.035 de dolari şi 110 puncte WTA (va urca cel puțin până pe locul 70 WTA).

Simona Halep conduce cu 6-0 în confruntările directe cu Irina Begu:

2018, Shenzhen: 6-1, 6-4 pentru Halep

2016, Wuhan: 6-3, 2-0 pentru Halep (abandon Begu)

• Simona Halep - Irina Begu

Turneul de la Praga face parte din categoria International, are premii totale în valoare de $202.250, iar ultima câștigătoare este Jil Teichmann, din Elveția. Simona Halep este cap de serie numărul unu al competiției care are loc pe zgură.