Parcursul lui Sloane Stephens (37 WTA, favorită 5) la turneul de la Monterrey (Mexic) s-a oprit în optimi. Americana a fost învinsă de canadianca Leylah Annie Fernandez (126 WTA, 17 ani), scor 6-7(4), 6-3, 6-3, la capătul unei partide care a durat două ore și opt minute.

Leylah FernandezFoto: wtatennis.com

Pentru Fernandez a fost a doua victorie obținută în fața unei jucătoare din Top 50 WTA, în ultima lună.

Leylah Fernandez o va înfrunta în sferturi pe învingătoarea meciului dintre Elina Svitolina (Ucraina, 7 WTA), principala favorită, și Olga Govortsova (Belarus, 142 WTA).

Tânăra canadiancă a disputat săptămâna trecută prima sa finală WTA din carieră, la Acapulco, unde a fost învinsă de britanica Heather Watson, scor 6-4, 6-7(8), 6-1.

Sloane Stephens, campioană la US Open în 2017, continuă astfel perioada dezamăgitoare. Americanca are cinci înfrângeri și o singură victorie în acest sezon (6-4, 5-7, 6-1 cu Emma Navarro, în primul tur la Monterrey).

Înainte de competiția de la Monterrey, Sloane Stephens a fost eliminată în primul tur la toate turneele la care a participat: Brisbane (4-6, 6-2, 3-6 cu Liudmila Samsonova), Adelaide (2-6, 2-6 cu Arina Rodionova), Australian Open (6-2, 5-7, 2-6 cu Shuai Zhang) și Acapulco (4-6, 2-6 cu Renata Zarazua).

Ultimul punct al partidei Stephens vs Fernandez:

S-au jucat miercuri în optimi:

Leylah Fernandez (CAN) - Sloane Stephens (USA/N.5) 6-7 (4/7), 6-3, 6-3

Rebecca Peterson (SWE/N.6) - Kateryna Bondarenko (UKR) 7-6 (7/2), 7-5

Yafan Wang (CHN/N.8) - Astra Sharma (AUS) 7-6 (7/5), 4-6, 6-3

Marie Bouzkova (CZE/N.9) - Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-1

Turneul de la Monterrey se dispută pe hard în perioada 2-8 martie și face parte din categoria International. Competiția are premii totale în valoare de $251,750 de dolari. Spaniola Garbine Muguruza este câștigătoarea ultimelor două ediții ale turneului mexican (2018 și 2019), dar ea nu este prezentă în acest an.