Naomi Osaka, Serena Williams și Petra Kvitova au obținut victorii lejere la debutul de la Australian Open, primul Grand Slam al anului din tenisul mondial.

Osaka a deschis balul de pe Rod Laver Arena la ediția din acest an: 6-2, 6-4 cu Marie Bouzkova (Cehia, 59 WTA), după meci de doar o oră și 20 de minute. În turul doi, Naomi se va duela cu chinezoaica Saisai Zheng (42 WTA).

Serena Williams nu a stat prea mult pe teren, fostul lider mondial trecând în 58 de minute de Anastasia Potapova (Rusia, 90 WTA). Cap de serie numărul 8, Serena a practicat un tenis agresiv care efectiv a dat senzația că o sufocă pe adversară.

În următorul meci, Serena va da peste slovena Tamara Zidansek (70 WTA).

Finalistă la ediția din 2019, Petra Kvitova s-a impus după doar 50 de minute contra compatrioatei Katerina Siniakova, scor 6-1, 6-0. A fost un meci care a curs într-o singură direcție. În turul doi, Petra o va întâlni pe iberica Paula Badosa (97 WTA).