Aflat într-o zi de grație, Novak Djokovic (1 ATP) a defilat în confruntarea cu Stefanos Tsitsipas (7 ATP). Liderul mondial nu i-a lăsat nicio șansă grecului care îl învinsese la ultimul meci direct. Djokovic a avut nevoie de doar 58 de minute pentru a se impune, scor 6-1, 6-2, calificându-se astfel în semifinalele Masters-ului de la Paris.

Finalist la ediția de anul trecut a Masters-ului de la Paris, Djokovic a avut 18 lovituri câștigătoare, față de 8 ale grecului. În schimb, Tsitsipas a comis 20 de greșeli neforțate, cu 10 mai multe decât liderul mondial.

Djokovic a reușit câte două break-uri în fiecare set și nu și-a pierdut niciodată serviciul. Mai mult, grecul de 21 de ani nu a avut nicio șansă de break.

Înaintea meciului de la Paris, Tsitsipas conducea cu 2-1 la meciurile directe cu Djokovic. Grecul câștigase ultima confruntare, pe 11 octombrie, în sferturile Masters-ului de la Shanghai, scor 3-6, 7-5, 6-3. Tsitsipas l-a mai învins pe sârb în 2018, la prima întâlnire directă, în optimile Masters-ului din Canada, scor 6-3, 6-7(5), 6-3. De partea cealaltă, Djokovic s-a mai impus în acest an, în finala Masters-ului de la Madrid, scor 6-3, 6-4.

În semifinale, Novak Djokovic îl va întâlni pe Grigor Dimitrov (27 ATP), care a trecut de Christian Garin (Chile, 42 ATP), scor 6-2, 7-5.

Programul sferturilor:

Novak Djokovic (1) - Stefanos Tsitsipas (7) 6-1, 6-2

Christian Garin - Grigor Dimitrov 2-6, 5-7

Denis Shapovalov - Gael Monfils (13) 6-2, 6-2

Jo-Wilfried Tsonga - Rafael Nadal (2)

Masters-ul de la Paris se dispută în perioada 28 octombrie - 3 noiembrie, pe hard indoor. Are premii totale în valoare de €5,207,405, iar ultimii câștigători sunt Karen Khachanov (la simplu) și Marcel Granollers / Rajeev Ram (dublu).