La fel ca la primele două turnee de Grand Slam ale anului, Mihaela Buzărnescu (129 WTA) nu a reușit să treacă de primul tur la US Open. Românca a fost învinsă de Andrea Petkovic (88 WTA), scor 6-3, 6-4. Meciul a fost unul cu ritm, în care jucătoarele și-au împărțit momentele bune cu cele mai puțin bune. Mihaela a fost cea care a controlat jocul în actul secund, dar nu a profitat de oportunitățile ivite (a avut trei mingi de break la scorul de 3-2 în favoarea sa).

Mihaela BuzarnescuFoto: ausopen.com
  • În turul doi, Petkovic o va întâlni pe Petra Kvitova (Cehia, 6 WTA), care a trecut fără emoții de compatrioata Denisa Allertova (280 WTA), jucătoare venită din calificări, scor 6-2, 6-4.
  • Pentru prezența în primul tur la US Open, Buzărnescu va primi un premiu de 58.000 de dolari şi 10 puncte WTA.

Erori neforțate: 26-25

Puncte câștigate cu primul serviciu: 68% (25/37) - 56% (27/48)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 51% (19/37) - 36% (8/22)

Puncte de break câștigate: 38% (5/13) - 33% (3/9)

Total puncte câștigate: 55% (79/144) - 45% (65/144)

Durata partidei: 1h 38min.

Desfășurarea livescore a partidei:

Setul II

Petkovic continuă forma bună din finalul primului set, reușește break-ul în game-ul de debut, iar apoi își face fără emoții serviciul. Condusă cu 30-0, Buzărnescu revine cu patru puncte consecutive și modifică tabela în dreptul său (1-2). Mihaela închide superb cu forehand-ul în lung de linie și fructifică prima minge de break (2-2).

Mihaela continuă seria foarte bună, își câștigă serviciul fără probleme și preia conducerea pentru prima dată în meci (3-2). Cel mai lung game al meciului (aproape 10 minute) se duce în contul lui Petkovic. Mihaela a ratat trei mingi de break și au fost nu mai puțin de cinci egalități. Vine un game alb pentru Buzărnescu, care trece din nou în avantaj (4-3).

Condusă cu 30-0, fostul număr nouă mondial leagă patru puncte și păstrează echilibrul în setul secund (4-4). Mihaela reușește să salveze o minge de break, însă la a doua șansă Petkovic returnează câștigător și va servi pentru meci. Jucătoarea din Germania încheie meciul cu un game alb, după o oră și 38 de minute.

Setul I

Petkovic a început în forță partida, cu un game câștigat lejer pe propriul serviciu, iar apoi și-a trecut în cont break-ul. Mihaela a reușit să salveze trei mingi de break, dar a cedat la patra, la capătul unui game de șase minute. După un game alb al germanei, Buzărnescu își pierde încă o dată serviciul. Petkovic a fructificat a cincea minge de break după un nou game maraton. Andrea Petkovic s-a distanțat la 4-0.

Mihaela dă primele semne de revenire, face break-ul la prima oportunitate și apare pentru prima dată pe tabelă (1-4). Jucătoarea noastră reușește în sfârșit să își câștige serviciul, dar nu fără emoții. S-a văzut egalată după ce a condus cu 40-15. Buzărnescu se apropie la 3-4 după ce a frutificat a patra minge de break, la capătul unui alt game extrem de disputat (au fost patru egalități).

După o perioadă bună a Mihaelei, Petkovic mai face încă un break și va servi pentru câștigarea primului act. Petkovic fructifică prima minge de set după 48 de minute. Buzărnescu a avut 4 duble greșeli și 13 erori neforțate, în timp ce Petkovic a înregistrat 16 erori neforțate și două duble greșeli.

Singura întâlnire dintre cele două jucătoare datează din 2009, când Petkovic s-a impus cu 6-0, 6-1 în optimile turneului de la Civitavecchia.

Pentru Mihaela Buzărnescu este doar a doua prezență pe tabloul principal de la US Open. La singura participare de până acum, în 2017, a fost învinsă în primul tur de Caroline Wozniacki.

De partea cealaltă, Petkovic va bifa a 12-a participare pe tabloul principal al Grand Slam-ului american, unde a înregistrat cea mai bună performanță în 2011, când a ajuns până în sferturi. La ultimele două ediții, jucătoarea de 31 de ani a fost eliminată în runda inaugurală (în 2017 a fost învinsă de Jennifer Brady, iar în 2018 de Jelena Ostapenko).

US Open este ultimul Grand Slam al sezonului și are loc la New York în perioada 26 august - 8 septembrie. Competiția americană are premii totale în valoare de $57 milioane (peste 8% mărire față de 2018), campionii en-titre sunt Naomi Osaka și Novak Djokovic, iar aceasta este ediția cu numărul 139.