Naomi Osaka a condus cu 5-3 în setul decisiv al partidei cu Belinda Bencic (Elveția, 18 WTA), însă nu a reușit să închidă partida. Mai mult decât atât, nipona a cedat următoarele patru game-uri și a fost eliminată în sferturile de la Madrid (6-3, 2-6, 5-7). Bencic va fi adversara Simonei Halep în semifinalele turneului Premier Mandatory de la Caja Magica. Dacă va câștiga turneul din capitala Spaniei, Halep va fi numărul unu mondial începând cu săptămâna viitoare.

Osaka a început în forță meciul cu Bencic, a câștigat primul set cu 6-3 și lucrurile mergeau în favoarea niponei.

O adevărată luptătoare, Belinda nu a renunțat, a făcut unele ajustări în jocul său (și-a asumat mai multe riscuri, a fost agresivă la retur, a încercat să o determine pe adversară să lovească din afara zonei de confort) și a câștigat setul al doilea cu 6-2.

Decisivul a fost unul cu mult dramatism, Osaka ajungând până în situația de a se afla la un singur game distanță de calificarea în semifinale (a condus cu 5-3). Acest lucru nu s-a întâmplat, Naomi cedând patru game-uri la rând. Bencic s-a impus cu 7-5, după o partidă care a durat două ore și 11 minute.

Elvețianca se va duela în semifinalele de la Madrid cu Simona Halep.

De-a lungul timpului, Simona și Belinda s-au întâlnit de trei ori, scorul fiind 2-1 pentru elvețiancă. În ultimul meci (cel de la Dubai, din februarie 2019), Bencic s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2.

De știut: Dacă va câștiga titlul de la Madrid (ar fi al treilea din carieră după cele din 2016 și 2017), Simona Halep va reveni de săptămâna viitoare pe locul 1 în clasamentul WTA.

Utimul punct al partidei Bencic vs Osaka:

Ce a spus Belinda Bencic după victoria cu Naomi Osaka:

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi.

Mutua Madrid Open se dispută pe zgură în perioada 4-11 mai, este de categorie Premier Mandatory, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, directorul competiției este Feliciano Lopez, iar premiile sunt în valoare totală de $7,021,128.