Novak Djokovic (1 ATP) a obținut calificarea în optimile turneului Australian Open, după o victorie în patru seturi cu Denis Shapovalov (27 ATP). Condus cu 2-0 la seturi și 4-1, Shapovalov a avut o revenire spectaculoasă, a câștigat actul al treilea și părea capabil să întoarcă soarta partidei. Novak a făcut însă o adevărată demonstrație de tenis în setul al patrulea și nu i-a mai lăsat nicio șansă tânărului canadian. A fost 6-3, 6-4, 4-6, 6-0 pentru liderul mondial.

Pentru Novak Djokovic urmează duelul cu rusul Daniil Medvedev (19 ATP), jucător care nu a pierdut până acum niciun set la Melbourne. În turul al treilea, Medvedev l-a învins pe belgianul David Goffin (22 ATP), scor 6-2, 7-6 (3), 6-3.