Mihaela Buzărnescu (25 WTA), cap de serie numărul doi, nu a avut deloc o misiune ușoară cu Yafan Wang (84 WTA), jucătoarea noastră impunându-se după un meci de două ore și șase minute. Buzărnescu a câștigat în două seturi, scor 7-6 (4), 6-3, asigurându-și un loc în semifinalele turneului BRD Bucharest Open.

În penultimul act al competiției bucureștene, Mihaela o va înfrunta pe croata Petra Martic (60 WTA, favorita numărul 4), învingătoare cu 7-5, 4-6, 6-4 în fața germanei Laura Siegemund (264 WTA).

Buzărnescu și Martic s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, ambele partide disputându-se pe iarbă. Croata a câștigat prima confruntare, anul trecut, în calificările de la Wimbledon, scor 7-6 (4), 6-3. Mihaela s-a impus în optimile ediției din acest an a turneului de la Birmingham, scor 4-6, 6-3, 6-2.

Tot astăzi, Sorana Cîrstea (57 WTA) joacă în sferturi cu letona Anastasija Sevastova (22 WTA), principala favorită a competiției. Partida poate fi urmărită în direct pe Digi Sport 2, de la ora 21:05.

BRD Bucharest Open face parte din categoria International și este dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Competiția se desfășoară în perioada 14-22 iulie 2018, la Arenele BNR din Capitală.