Aventura Simonei Halep (1 WTA) la turneul de categorie "Premier Mandatory" de la Miami a luat sfârșit în turul al treilea, jucatoarea noastră fiind învinsă în trei seturi de poloneza Agnieszka Radwanska (locul 32 WTA), cap de serie numărul 30, scor 3-6, 6-2, 6-3. Evoluția Simonei a fost una a extremelor, liderul mondial alternând momentele bune cu greșelile inexplicabile: a reușit 31 de lovituri câștigătoare, însă a comis nu mai puțin de 44 de erori neforțate.

Simona Halep, la MiamiFoto: miamiopen.com
  • Pentru prezența în turul trei al turneului de la Miami, Simona Halep va fi recompensată cu un cec în valoare de 47.170 de dolari şi 65 de puncte.
  • Agnieszka Radwanska are acum 6-5 în meciurile directe cu Simona Halep. Ultima partidă dintre cele două jucătoare fusese câstigată de Halep, în 2016, în sferturile turnelui de la Cincinnati.

• A fost pentru a doua oară când Radwanska a câstigat în fața unei jucătoare aflate pe prima poziție a clasamentului WTA, după ce în 2012 o învingea pe Caroline Wozniacki.
  • Agnieszka Radwanska va juca în runda următoare cu Viktoria Azarenka (186 WTA, beneficiara unui wild-card), care învins-o pe Anastasija Sevastova (17 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-1.
  • La ediția de anul trecut a turneului de la Miami, Halep s-a oprit în sferturi, unde a pierdut în fața britanicei Johanna Konta, scor 3-6, 7-6(7), 6-2.
  • Simona nu mai fusese eliminată în turul trei la Miami din anul 2013, când pierdea în fața Sarei Errani (Italia), scor 6-1, 6-0.
  • Cea mai bună performanță a româncei la Miami a fost în 2015, când a ajuns până în semifinale, fiind învinsă de Serena Williams (locul 1 WTA la acel moment), scor 6-2, 4-6, 7-5.

"Sunt foarte mulțumită, mai ales că ea (n.r. Halep) a jucat tenis de foarte bună calitate în ultimele săptămâni. Sunt foarte fericită că am putut să câștig setul trei. Nu am început bine, am făcut multe greșeli. Primul set s-a dus repede, în setul doi nu mă așteptam să câștigat atât de multe puncte. Setul trei a fost unul strâns, game cu game, așa că mă bucur că am putut să obțin victoria" - Agnieszka Radwanska, la finalul partidei.

Rezumatul partidei Simona Halep vs Agnieszka Radwanska:

Statistica meciului Halep vs Radwanska:

Ași: 3-0

Duble greșeli: 1-0

Lovituri câștigătoare: 31-13

Erori neforțate: 44-18

Puncte câștigate cu primul serviciu: 53% (32/60) - 60% (26/43)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 29% (6/21) - 48% (13/27)

Puncte de break salvate: 36% (4/11) - 17% (1/6)

Puncte de break câștigate: 83% (5/6) - 64% (7/11)

Total puncte câștigate: 46% (69/151) - 54% (82/151)

Durata partidei: 1h 44 min.

Desfășurarea livetext a partidei:

3:6 Simona rupe ritmul cu o scurta de efect (30-15), insa apoi nu gaseste terenul (30-30). Fara sa fie incomodata, Halep trimite in fileu si Radwanska are prima minge de meci. Jucatoarea de pe locul 32 mondial nu ezita si se impune cu 6-4, dupa un set care a durat 43 de minute.

3:5 Radwanska reuseste break-ul si va servi cu mingi noi pentru castigarea partidei

3:4 Agnieszka trece din nou in avantaj, dominand de o maniera autoritara jocul pe propriul serviciu. Urmeaza un game extrem de important pentru Halep

3:3 Inca un as al Simonei (al treilea din aceasta patida), 40-15. Radwanska returneaza puternic, iar Halep nu gaseste terenul (40-30). Urmatoarea minge trimisa de liderul mondial se opreste in fileu (40-40). Halep reuseste sa salveze inca o minge de break a polonezei si iese cu bine din acest game foarte disputat.

2:3 Radwanska vine la fileu, dar Halep o paseaza superb cu o lovitura de rever (40-30). Liderul mondial trimite apoi in afara terenului si rateaza sansa de a face break-ul (40-40). Simona controleaza un schimb lung de mingi, insa punctul ii revinei adversarei. Radwanska a reusit o lovitura superba in lung de linie, la care Halep nu a avut nicio reactie. Poloneza inchide in cele din urma game-ul si trece la conducere

2:2 Poloneza reuseste sa egaleze situatia pe tabela, profitand de ezitarile la serviciu ale Simonei Halep. Radwanska a condus cu 30-0 si 40-15, a ratat prima minge de break, dar a profitat de cea de-a doua

2:1 Radwanska isi adjudeca primul game din acest set, dupa un joc solid pe propriul serviciu, cendandu-i un singur punct adversarei

2:0 Halep isi castiga cu ceva emotii game-ul de serviciu. A fost condusa cu 30-0, insa nu a renuntat la lupta, a reusit patru puncte consecutive si isi mareste avantajul pe tabela

1:0 Setul decisiv incepe cu Agnieszka Radwanska la serviciu. Debut excelent pentru Halep, care castigala zero pe serviciul adversarei dupa un joc solid. Liderul mondial a incheiat game-ul cu o lovitura extrem de spectaculoasa, dupa ce a ajuns la o minge scurta trimisa de Radwanska langa fileu. Sa speram ca va da uitarii setul secund si isi va pastra concentrarea aratata in acest prim game al setului decisiv

2:6 La prima oportunitate, Radwanska reuseste inca un break si isi adjudeca actul secund cu 6-4, dupa 30 de minute de joc

2:5 Radwanska isi castiga serviciul la 30 si se afla un singur game de castigarea setului secund

2:4 Simona incepe sa arate forma din primul set al acestei partide. Reuseste sa revina de la 15-40, salveaza doua mingi de break si se apropie pe tabela

1:4 Simona da semne de revenire, profta de prima minge de break din acest set si apare pentru prima data pe tabela. Liderul mondial a incheiat game-ul cu un retur in lung de linie la care Radwanska nu a avut raspuns.

0:4 Halep a cedat complet initiativa. Jucatoarea din Polonia castiga un nou game pe serviciul liderului mondial si se distanteaza pe tabela la 4-0. Nivelul jocului Simonei a scazut extrem de mult in ultimele minute, iar Radwanska profita de orice ezitare a romancei

0:3 Radwanska isi continua forma excelenta din acest set, domina jocul, iar Simona pare din ce in ce mai nervoasa, lovind terenul cu racheta.Game castigat fara emotii de Agnieszka, Halep nu mai reuseste sa-i puna probleme polonezei

0:2 Simona vrea sa incheie rapid punctele, dar aceasta nu este solutia castigatoare. Poloneza profita de acest lucru si face primul break din acest set, dupa un game in care Halep a castigat un singur punct

0:1 Setul al doilea a inceput cu Radwanska la serviciu. Nevoita sa loveasca din deplasare, Halep greseste. Agnieszka este mult mai sigura la serviciu si isi adjudeca la zero primul game din acest set

6:3 Halep reuseste primul as al partidei (40-15). Radwanska se apropie la 40-30, insa jucatoarea noastra serveste perfect, iar poloneza returneza in fileu. Primul set a durat 35 de minute.

5:3 Radwanska serveste foarte bine, iar Halep nu gaseste decat fileul (15-15). Apar si primele semne de nervozitate la Simona. Jucatoarea noastra rezista in defensiva, iar Radwanska trimite in afara terenului (30-15). Simona nu ajunge la o scurta a polonezei (30-30), insa isi procura apoi o minge de break dupa ce a castigat un nou schimb lung. Halep fructifica prima minge de break si va servi pentru castigarea primul set

4:3 Poloneza vine la un game distanta de Halep, profitand de un serviciu ezitant al liderului mondial

4:2 Agnieszka face pasul in teren, iar defensiva Simonei cedeaza (0-15). Serviciul o ajuta pe poloneza, care se distanteaza la 0-40. Halep reuseste inca o lovitura de dreapta superba si puncteaza si ea. In cele din urma game-ul trece in dreptul jucatoarei de pe locul 32 mondial, primul castigat pe propriul serviciu

4:1 Halep a trait periculos acest game, dupa ce a condus cu 40-0 si i-a permis polonezei sa revina la 40-30. Liderul mondial a incheiat insa cu o lovitura superba in lung de linie si se distanteaza pe tabela

3:1 Simona continua sa puna presiune pe serviciul polonezei, controleaza schimburile si reuseste un nou break

2:1 Liderul mondial nu reuseste sa-si consolideze break-ul reusit in game-ul anterior. Poloneza a profitat de un serviciu mai slab al romancei si si-a trecut in cont primul game din aceasta partida. Halep a castigat un singur punct in acest game

2:0 Halep joaca agresiv si o obliga pe adversara sa greseasca. Jucatoarea noastra face primul break al partidei, dupa un game adjudecat la 15

1:0 Simona incepe meciul cu o dubla greseala. Romanca isi adjudeca punctul urmator, insa apoi rateaza o scurta din apropierea fileului (15-30). Simona o deplaseaza foarte bine pe poloneza si un schimb de mingi foarte lung ii revine meritat (40-30). Halep profita de prima sansa de a inchide game-ul si conduce cu 1-0

Miriam Bley este arbitrul din scaun al partidei

Halep si Radwanska se afla la incalzire

Karolina Pliskova (Cehia, 6 WTA) s-a calificat in optimi dupa o lupta de doua ore si 26 de minute cu Su-Wei Hsieh (Taiwan, 61 WTA), scor 4-6, 6-1, 7-6(4). Cap de serie numarul 5, Pliskova a ratat nu mai putin de sase mingi de meci.

Alexander Zverev (5 ATP si cap de serie numarul 4) a castigat partida cu Daniil Medvedev (52 ATP), scor 6-4, 1-6, 7-6(5), iar pe arena centrala sunt asteptate Halep si Radwanska

În turul doi, Simona Halep a trecut cu mari emoții de franțuzoaica Oceane Dodin (98 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-5, după două ore și 6 minute de joc, în timp ce Radwanska a învins-o pe belgianca Alison Van Uytvanck (51 WTA), scor 6-3, 7-6(4), după o oră și 51 de minute.

Până în acest moment, Halep și Radwanska s-au întâlnit de zece ori în circuitul WTA, împărțindu-și victoriile. În ultimul meci direct (în 2016), Halep s-a impus în sferturile turneului de la Cincinnati, scor 7-5, 6-1. Halep a revenit incredibil atunci, după ce a fost condusă în primul set cu 4-0. În plus, poloneza a avut și o minge de 5-0.

Locul în clasamentul WTA: 1-32

Cea mai bună clasare din carieră: 1-2 (2012)

Miami Open face parte din categoria "Premier Mandatory", se dispută pe hard outdoor, iar premiile totale sunt în valoare de $7.972.535. Directorii competiției sunt Adam Barrett & James Blake. Turneul se dispută in perioada 20-31 martie. Campioana en-titre a întrecerii este Johanna Konta. În Romania, competiția de la Miami poate fi urmărită in direct la Digi Sport.