Argentina a urcat pe locul secund în Grupa Principală 2 din cadrul Campionatului Mondial de handbal masculin din Egipt, după ce a reușit surpriza zilei învingând, scor 23-19, reprezentativa Croației. Victorii au mai obținut Spania, Ungaria, Germania (Grupa Principală 1), Qatar și Danemarca (Grupa Principală 2).

CM de Handbal masculin 2021Foto: ihf.info

• Echipele de pe primele două locuri din cele patru Grupe Principale vor avansa în sferturile de finală.
  • Partidele din Grupele Principale se vor disputa între 21-25 ianuarie, urmate de sferturi, în 27 ianuarie, semifinale, în 29 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 31 ianuarie.​

Grupa 1

Angola vs Capul Verde 10-0 (la masa verde)

Tunisia vs DR Congo 38-22

1. Tunisia 4 (48-22) / 2 meciuri

2. DR Congo 4 (64-69) / 3

3. Angola 2 (41-32) / 2

4. Capul Verde 0 (0-30) / 3.

CM din Egipt este primul care se desfăşoară cu 32 de echipe la start, iar meciurile vor avea loc în patru oraşe, însă fără spectatori, din motive pandemice. România nu se află printre participante.