​CSM București, campioana României la handbbal feminin, a fost învinsă pe teren propriu de formația Gyor ETO, scor 27-25 (14-10), într-un meci disputat sâmbătă în cadrul grupei 2 principale a Champions League. "Tigroaicele" rămân pe poziția secundă, însă au nevoie de rezultate favorabile în ultimele două partide. De cealaltă parte, Gyor este sigură de prima poziție a grupei.

CSM BucurestiFoto: csmbucuresti.ro

După un start de meci echilibrat, în care bucurestencele s-au aflat în față pe tabelă, ajutate și de intervențiile Jelenei Grubisic, Gyor a preluat pentru prima oară avantajul în minutu 11 (5-4). CSM a rămas aproape de adversare, a preluat din nou conducerea, a avut și două goluri avantaj (10-8), însă a urmat o cădere inexplicabilă, cu multe greșeli pe atacurile poziționale și ratări de pe pivot. Unguroaicele au marcat nu mai puțin de șapte goluri consecutive (10-15) și nu multă lume mai credea într-o revenire a CSM-ului. Fetele antrenate de Dragan Djukic au început să se apere mai bine și să fie ajutate și de ratările adversarelor (printre care și Crina Pintea), iar în minutul 44 tabela arăta 17-17, după golul înscris de Oana Manea (cinci reușite consecutive ale bucurestencelor). Echilibrul a marcat următoarele minute, însă tot maghiarele au fost cele care au avut avantaj pe tabelă. Gyor s-a desprins la patru goluri, iar CSM nu a mai putut recupera diferența până la finalul partidei (27-25).

În partida tur, Gyor s-a distrat pe teren propriu, învingând cu 36-27.

Marcatoarele CSM Bucureşti au fost Radicevic 6 goluri, Constantinescu 4, Lekic 4, Curea 3, Lazovic 3, Bazaliu 1, Omoregie 1, Manea 1, Hagman 1, Cvijic 1, iar de la Gyor s-au remarcat Groot 8, Oftedal 4, Kristiansen 4. Crina Pintea, pivotul naţionalei României, a marcat 2 goluri pentru echipa ungară.

Campioana României a reluat campania din Liga Campionilor fără două jucătoare de bază: Cristina Neagu şi Amanda Kurtovic, indisponibile în acest sezon după operaţii de ruptură de ligament la genunchi. Ambele au asistat la meciul de sâmbătă şi, în timp ce Kurtovic a anunţat că va evolua la Gyor din viitorul sezon, Neagu se află în negocieri cu CSM Bucureşti pentru extinderea contractului, scandent în 30 iunie 2019, informează News.ro.