​HC Dobrogea Sud Constanţa a învins în deplasare formaţia suedeză HK Malmo, cu scorul de 23-22 (9-14), sâmbătă, în prima manşă din turul al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal masculin, informează Agerpres.

Suporterii constanteni in Suedia (Malmo vs HCDS Constanta)Foto: hcdobrogeasud.ro

Echipa de la malul Mării Negre a făcut o repriză secundă excelentă, după ce la pauză era condusă la o diferenţă de cinci goluri, 14-9.

În sala Baltiska Halle din Malmo au fost prezenți și 20 de suporteri constănțeni.

Golurile constănţenilor au fost reuşite de Dejan Malinovic 7 goluri, Ionuţ Nistor 4, Zoran Nikolic 4, Nikola Crnoglavac 2, Marius Mocanu 2, Irakli Cikovani 1, Janko Kevic 1, Stevan Vujovic 1, Dalibor Cutura 1.

Pentru scandinavi au punctat Anton Blickhammar 7 gouri, Adam Loenn 6, Hampus Olsson 4, Magnus Persson 2, Fredrik Lindahl 2, Mattias Kvick 1.

Au arbitrat polonezii Bartosz Leszczynski şi Marcin Piechota, iar delegat EHF a fost feroezul Kristian Johansen.

Meciul retur va avea loc la Constanţa, în 25 noiembrie, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în grupele Cupei EHF.

În Cupa EHF, România a mai fost reprezentată de echipele Steaua Bucureşti şi Potaissa Turda, eliminate în primele două tururi preliminare. HCDS Constanţa a intrat direct în turul al doilea, eliminând echipa Talent Plzen, potrivit News.ro.

Tragerea la sorţi pentru grupe va avea loc în 29 noiembrie, iar partidele vor începe în februarie 2019.