Petrolul Ploiești s-a revanșat după eșecul rușinos cu FC Voluntari și a câștigat cu scorul de 2-1 pe terenul Universității Cluj, în etapa cu numărul 4 din play-out-ul SuperLigii României.

Petrolul PloiestiFoto: Răzvan PĂSĂRICĂ / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Universitatea Cluj - Petrolul Ploiești 1-2

Formația antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a avut șansa deschiderii scorului prin Gabriel Simion, însă execuția plasată a acestuia s-a dus pe lângă poartă.

Imediat după pauză, Daniel Popa a ratat cea mai mare ocazie a meciului. Acesta a driblat doi adversari, însă nu a reușit să îl învingă pe portarul advers.

Gazdele au deschis în cele din urmă scorul în minutul 55 prin Ante Roguljic, care a apărut bine la finalizare în centrul careului.

7 minute mai târziu, la prima ocazie importantă de gol, Petrolul a restabilit egalitatea prin Irobiso, care a punctat la prima atingere de balon, fiind introdus pe teren cu 4 minute în urmă.

Mai mult decât atât, prahovenii au trecut la conducerea partidei în minutul 64, când Jyry, al doilea jucător introdus pe teren de Laszlo Balint, a înscris pentru 2-1 după o fază bună de atac a oaspeților.

Roguljic a avut șansa de a face 2-2, însă șutul său a nimerit transversala.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Universitatea Cluj și Petrolul Ploiești