În cea de-a doua partidă de verificare din cantonamentul din Turcia, Dinamo a pierdut categoric confruntarea cu belgienii de la Charleroi, scor 6-2.

Zeljko KopicFoto: Elli Birch/IPS / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dinamo – Charleroi 2-6 / CFR Cluj – Gent 1-2, în partidele de pregătire

Dacă în primul meci de verificare a reușit o remiză în fața turcilor de la Genclerbirligi, scor 1-1, Dinamo a întâlnit vineri un adversar mult mai puternic.

Belgienii de la Charleroi, locul 12 în prima ligă, s-au impus cu un categoric 6-2.

Elevii lui Zeljko Kopic au deschis scorul după doar 9 minute prin Goncalo Gregorio din penalti, iar la pauză conduceau cu scorul de 2-1, Abdallah reușind și el să înscrie înainte de pauză.

Repriza secundă a aparținut total belgienilor, care au punctat de cinci ori, iar rezultatul nu le dă mari speranțe „câinilor” înaintea reluării sezonului.

Și CFR Cluj s-a văzut învinsă la finalul partidei amicale cu Gent, scor 2-1 pentru belgieni.

După dubla lui Fernandez-Pardo din minutele 57 și 65, ardelenii au înscris în minutul 77 prin Ciprian Deac, din lovitură de la 11 metri.