Petrolul Ploiești a fost învinsă pe terenul lui U Craiova 1948, scor 2-0 pentru gazde, după două goluri marcate în finalul meciului. Duelul a avut și două ratări uriașe, poate cele mai mari din acest sezon al SuperLigii.

Minge de fotbalFoto: Cronos / Alamy / Alamy / Profimedia

Alexandru Musi și Vladislav Blănuță, ratări uriașe în meciul U Craiova 1948 vs Petrolul

În prima repriză a partidei din Bănie, ploieștenii puteau deschide ușor scorul în minutul 34.

Gicu Grozav a recuperat o minge din picioarele lui Compagnucci, a pătruns și i-a pasat lui Alexandru Musi, care de la șase metri, cu toată poarta în față, a șutat extrem de slab și i-a permis lui Gurău să intervină.

Aici poți vedea ratarea lui Alexandru Musi.

Tot la aceeași poartă, în minutul 70 al partidei, oltenii au ratat și ei o situație parcă trasă la indigo.

De această dată, centrarea lui Aurelian Chițu a depășit portarul și l-a găsit pe Vladislav Blănuță, care de la doar doi metri a reluat în bara laterală.

Ratarea lui Vladislav Blănuță se poate vedea aici.