​FC U Craiova 1948 a început cu dreptul play-out-ul SuperLigii și s-a impus categoric în duelul cu CS Mioveni, scor 3-0, în prima etapă.

Nicolo NapoliFoto: Inquam Photos / Justinel Stavaru

*Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile*

FC U Craiova 1948, succes categoric cu CS Mioveni

Formația antrenată de Nicolo Napoli a controlat în totalitate partida de pe stadionul Ion Oblemenco.

Oltenii au dictat ritmul jocului și au amenințat constant poarta apărată de Greab.

Blănuță l-a pus la încercare pe portarul advers cu o lovitură de cap, iar Andre Duarte a trecut și el pe lângă deschiderea scorului înainte de pauză.

În repriza a doua, oltenii au continuat ofensiva la poarta lui Greab, iar Dragoș Albu a spart gheața în minutul 52 după ce a profitat de o greșeală în defensiva oaspeților.

14 minute mai târziu, același Dragoș Albu a majorat avantajul gazdelor. Fotbalistul oltenilor a transformat o lovitură de la 11 metri.

Bauza a stabilit scorul final al partidei în minutul 90+5.

Scor final 3-0, iar elevii lui Napoli își iau revanșa după eșecul usturător cu Sepsi.