Piloții Mercedes au terminat pe locurile 5 (George Russell) și 7 (Lewis Hamilton) în Marele Premiu de Formula 1 din Bahrain, iar Toto Wolff a vorbit despre problemele cu care s-a confruntat echipa sa pe circuitul Sakhir.

Monopostul MercedesFoto: Hoch Zwei Photoagency / Zuma Press / Profimedia

George Russell și Lewis Hamilton au pierdut câte jumătate de secundă pe tur din cauza motorului Mercedes, spune Toto Wolff

Russell începuse bine cursa și în turul al patrulea se afla la doar 1,7s în spatele liderului Max Verstappen, dar nu a reușit să țină pasul cu olandezul de la Red Bull.

Wolff a explicat că piloții Mercedes au pierdut peste o jumătate de secundă pe tur, din cauza supraîncălzirii motorului și a unei probleme la baterie.

Și Williams, echipă care folosește motoare Mercedes, a întâmpinat dificultăți în cursa de sâmbătă: Alexander Albon s-a clasat pe locul 15, iar Logan Sargeant a fost ultimul.

„Testele din pre-sezon au fost destul de bune. De asemenea, performanțele de joi și vineri au fost încurajatoare. Mașina a fost stabilă, a fost bună. Piloților le place.

Când am început cursa cu pneul soft, totul a mers conform planului. Apoi, din păcate, a trebuit să începem să răcim motorul mai mult decât ne așteptam. Nu putem înțelege încă de unde a apărut problema asta.

Și Williams, unul dintre clienții noștri, a avut aceeași problemă. Ceilalți doi (McLaren și Aston Martin) nu. A fost ceva neașteptat.

În total au fost 5 sau 6 zecimi de secundă de care mașina era capabilă, dar pe care nu le-am putut obține. Prin urmare, nu a fost foarte distractiv... În unele momente, am fost literalmente nu cu câteva grade, ci cu vreo 10 grade peste ceea ce credeam că ar trebui să fim.

Cred că, chiar și fără trafic, eram deja peste limită de la început. Am rulat cam la aceleași niveluri de răcire ca la cursele din zilele precedente. Pur și simplu temperatura a crescut mai mult decât am crezut” - Toto Wolff, șeful Mercedes, pentru Motorsport.com.

Wolff a estimat că problemele vor fi rezolvate la timp pentru Marele Premiu al Arabiei Saudite (Jeddah - 9 martie).