Lewis Hamilton continuă seria rezultatelor sub așteptări în actualul sezon al Formulei 1. Multiplul campion mondial susține că întreaga echipă a avut o prestație slabă după ce britanicul a obținut doar locul 13 în calificările pentru cursa sprint din cadrul Marelui Premiu de la Emilia Romagna (Italia).

Pilotul britanic Lewis Hamilton s-a clasat doar pe locul 13 în calificările de vineri pentru cursa sprint de 100 de kilometri de sâmbătă din cadrul Emilia Romagna Grand Prix.

Hamilton a declarat după calificările pentru cursa sprint de la Imola că întreaga echipă Mercedes a avut performanțe sub așteptări vineri, conform Reuters.

Lewis Hamilton: „Lucrurile par să nu se lege în actualul sezon al Formulei 1”

„Cred că am avut o prestație sub așteptări ca echipă vineri (n.r. în calificările pentru cursa sprint de la Imola).

Sunt lucruri pe care am fi putut să le facem, dar nu le-am făcut azi. Prestațiile parcă nu se leagă cum ar trebui pentru noi.

Vom munci din greu ca să ajungem cât mai sus în cursa sprint. Va fi greu, dar poate că vremea se va îmbunătăți și vom avea rezultate mai bune” - Lewis Hamilton.

Verstappen a câştigat calificările de vineri, astfel că el va fi în pole position în cursa de 100 de kilometri de sâmbătă.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), iar pe trei a terminat Lando Norris (McLaren).

Rezultatele obținute de Lewis Hamilton în sezonul actual al Formulei 1

Marele Premiu din Bahrain - locul trei

Marele Premiu al Arabiei Saudite - locul 10

Marele Premiu al Australiei - locul patru.

Cum arată programul Marelui Premiu al Regiunii Emilia Romagna de la Imola

Sprint: 23 aprilie, între orele 17:30 - 18:30

Cursa: 24 aprilie, între orele 16:00 - 18:00.

*Cursa va putea fi urmărită în direct pe Digisport, Orange Sport (fost Telekom) și Prima Sport (fost Look).​