Pilotul Fabio Quartararo a câştigat, duminică seară, Marele Premiu de la Doha la MotoGP. A fost urmat de compatriotul Johann Zarco, fiind pentru prima oară în aproape 70 de ani când doi francezi reușesc o clasare pe podium în competiția regină a motociclismului.

Trecerea liniei de sosire in MotoGPFoto: motogp.com

Fabio Quartararo, pilotul celor de la Monster Energy Yamaha MotoGP, a reușit să câștige Grand Prix-ul de la Doha, după una din cele mai strânse diferențe de timp între piloți din toate timpurile.

Cursa a consemnat o altă premieră. Din 1954 și până acum, nu se mai întâmplase ca doi francezi să termine pe podiumul celei mai importante competiții de motociclism la nivel mondial.

Astfel, la Doha, după Fabio Quartararo, a terminat francezul Johann Zarco (Pramac Racing). Tot pilot al Pramac Racing, Jorge Martin, a reușit să ocupe ultimul loc al podiumului.

Următorul Grand Prix-ul este cel al Portugaliei, la Portimão, între 16 și 18 aprilie.