Emanuel Gyenes a scris, sâmbătă, pe Facebook, că este extraordinar că a reuşit să încheie a 11-a ediţie a Raliului Dakar, mai ales că în 2020, din cauza unei accidentări, a fost nevoit să meargă cinci luni cu ajutorul cârjelor.

"Este incredibil că am reuşit să termin al 11-lea Dakar după un an atât de greu şi o cursă foarte dificilă. După accidentarea din iunie de anul trecut, am mers cinci luni în cârje şi nu m-am putut antrena, dar mi-am spus că trebuie să concurez cu Dakarul, aşa că în noiembrie, am decis să dau o şansă acestei ediţii din 2021. Obiectivul meu principal a fost finalizarea raliului, iar fiind pe locul doi în Original by Motul - Malle Moto, locul doi la clasa Marathon, şi locul 23 în clasamentul general, este mai mult decât mi-aş fi dorit'', a scris Gyenes.

Raliul Dakar s-a încheiat vineri, cu victoria argentinianului Kevin Benavides la clasa moto, informează News.ro.

It is so incredible that I managed to finish my 11th Dakar after such a tough year and a very difficult race. After my...