Jocurile Olimpice au fost declarate inchise/ Tabloul final al medaliilor - Romania, locul 27

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 12 august 2012, 21:49 Sport | J.O. 2012 - Rezultate


Jocurile Olimpice
Foto: london2012.com
Ceremonia de inchidere a Jocurilor Olimpice de la Londra a avut loc, duminica seara, pe Stadionul Olimpic, zeci de mii de spectatori si milioane de telespectatori asistand la un spectacol de aproape trei ore ce a inclus si defilarea sportivilor ce au participat la competitie, potrivit Mediafax.

UPDATE  02:00 - Flacara Olimpica a fost stinsa. Jocurile Olimpice s-au incheiat cu un recital al trupei The Who.
01:50 - Jocurile Olimpice au fost declarate inchise.

Primarul orasului Rio de Janeiro, Eduardo da Costa Paes, a primit din partea omologului sau din Londra, Boris Johnson, si prin intermediul presedintelui CIO, Jacques Rogge, drapelul olimpic.

Ceremonia traditionala de inmanare a drapelului reprezinta trecerea stafetei de la orasul care a organizat JO in 2012 la cel care va gazdui editia din 2016 a competitiei. Conform traditiei, drapelul a fost fluturat din dreapta in stanga, de cate patru ori, de catre Johnson, Rogge si Paes. Dupa ce a Paes a primit drapelul olimpic, in Stadionul Olimpic a rasunat imnul Braziliei.

Au cantat la ceremonia de inchidere nume cunoscute ale industriei muzicale britanice, ca George Michael, Fatboy Slim, Annie Lenox, Jessie J, Kaiser Chiefs, Muse.


Delegatia SUA a reusit sa adune cele mai multe medalii la Jocurile Olimpice de la Londra, americanii totalizand 104 medalii. Dintre acestea, 46 au fost de aur, 29 de argint si 29 de bronz. Romania a incheiat pe locul 27, cu 9 medalii castigate.

Tabloul complet al medaliilor:


1. SUA 46 (aur) 29 (argint) 29 (bronz) 104 (total)
2. China 38 27 22 87
3. Marea Britanie 29 17 19 65
4. Rusia 24 25 33 82
5. Coreea de Sud 13 8 7 28
6. Germania 11 19 14 44
7. Franta 11 11 12 34
8. Italia 8 9 11 28
9. Ungaria 8 4 5 17
10. Australia 7 16 12 35
11. Japonia 7 14 17 38
12. Kazahstan 7 1 5 13
13. Olanda 6 6 8 20
14. Ucraina 6 5 9 20
15. Cuba 5 3 6 14
16. Noua Zeelanda 5 3 5 13
17. Iran 4 5 3 12
18. Jamaica 4 4 4 12
19. Cehia 4 3 3 10
20. Coreea de Nord 4 0 2 6
21. Spania 3 10 4 17
22. Brazilia 3 5 9 17
23. Belarus 3 5 5 13
24. Africa de Sud 3 2 1 6
25. Etiopia 3 1 3 7
26. Croatia 3 1 2 6
27. Romania 2 5 2 9
28. Kenya 2 4 5 11
29. Danemarca 2 4 3 9
30. Azerbaidjan 2 2 6 10
Polonia 2 2 6 10
32. Turcia 2 2 1 5
33. Elvetia 2 2 0 4
34. Lituania 2 1 2 5
35. Novergia 2 1 1 4
36. Canada 1 5 12 18
37. Suedia 1 4 3 8
38. Columbia 1 3 4 8
39. Georgia 1 3 3 7
Mexic 1 3 3 7
41. Irlanda 1 1 3 5
42. Argentina 1 1 2 4
Slovenia 1 1 2 4
Serbia 1 1 2 4
45. Tunisia 1 1 1 3
46. Republica Dominicana 1 1 0 2
47. Uzbekistan 1 0 3 4
Trinidad-Tobago 1 0 3 4
49. Letonia 1 0 1 2
50. Algeria 1 0 0 1
Bahamas 1 0 0 1
Grenada 1 0 0 1
Uganda 1 0 0 1
Venezuela 1 0 0 1
55. India 0 2 4 6
56. Mongolia 0 2 3 5
57. Thailanda 0 2 1 3
58. Egipt 0 2 0 2
59. Slovacia 0 1 3 4
60. Armenia 0 1 2 3
Belgia 0 1 2 3
Finlanda 0 1 2 3
63. Bulgaria 0 1 1 2
Estonia 0 1 1 2
Indonezia 0 1 1 2
Malaysia 0 1 1 2
Porto Rico 0 1 1 2
Taiwan 0 1 1 2
69. Botswana 0 1 0 1
Cipru 0 1 0 1
Gabon 0 1 0 1
Guatemala 0 1 0 1
Muntenegru 0 1 0 1
Portugalia 0 1 0 1
75. Grecia 0 0 2 2
Moldova 0 0 2 2
Qatar 0 0 2 2
Singapore 0 0 2 2
79. Afghanistan 0 0 1 1
Arabia Saudita 0 0 1 1
Bahrain 0 0 1 1
Hong Kong 0 0 1 1
Kuwait 0 0 1 1
Maroc 0 0 1 1
Tadjikistan 0 0 1 1.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12874 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    O tempora o mores (Duminică, 12 august 2012, 22:35)

    Cheie primara [utilizator]

    In 1984 am fost pe locul 2 dupa State. Pe atunci Romania facea legea in canotaj si gimnastica feminina si avea super atlete precum Maricica Puica, Doina Melinte, Fita Lovin, saritoarele Anisoara Cusimir si Vali Ionescu. E drept ca atunci URSS si tarile comuniste europene au boicotat olimpiada si probabil ca ei si est germanii ar fi fost in fata noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar (Luni, 13 august 2012, 14:03)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Tu ai dreptate, insa tine cont ca in 1984 nu au participat tari precum URSS, Cehoslovacia, RFG, Polonia.

      Plus ca nivelul era mult mai scazut atunci, sportul nu ajunsese chiar si in cele mai mici tari.
      • 0 (0 voturi)    
        hai ma, chiar asa? (Luni, 13 august 2012, 15:22)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        Tzari precum RFG n-au participat?
  • +4 (8 voturi)    
    Medalii (Duminică, 12 august 2012, 22:39)

    AntonH [utilizator]

    S-a cam respectat puterea economica si investitiile facute in sport (si arbitraj?!). Daca nu ar fi fost "intrusa" Ungarie pe locul 9, am fi avut un top 10 puteri industriale.
    • +2 (2 voturi)    
      daca ar fi cum spui (Luni, 13 august 2012, 6:03)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

      ...ar insemna ca aia care au succes, au succes cam la orice tip de competitie: economica, tehnologica, sportiva, militara, etc...iar aia care sunt mediocri, sunt asa cam la orice categorie :)

      Totusi:
      - Japonia e dupa Australia,
      - Cuba,Jamaica si Cehia sunt inaintea Braziliei
      - Belarus si Etiopia sunt inaintea Suediei, Norvegiei,Elvetiei si Canadei (care investesc in sport mai mult decat Rusia, Coreea de Nord si chiar Anglia)
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Luni, 13 august 2012, 13:31)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Ceea ce spui tu este corect, tocmai de aceea am adaugat "s-a cam respectat". Mai sunt si alte aspecte de luat in considerare in afara factorilor economici, cum ar fi populatia, cultura sportiva sau excelenta in anumite sporturi (vezi Jamaica la sprint) si nu in ultimul rand factorul aleator la aparitia talentelor, aici as aminti cazul Diana Mocanu.
  • +6 (6 voturi)    
    sa-i felicitam pe toti sportivii (Duminică, 12 august 2012, 22:57)

    V. Val [utilizator]

    care au reprezentat Romania, sa le incurajam eforturile si sa speram la mai mare si mai stralucitor .
    Bravo tuturor si mai ales medaliatilor si antrenorilor lor !
  • -8 (8 voturi)    
    hm... (Duminică, 12 august 2012, 23:05)

    calin22 [utilizator]

    Este interesant clasamentul... Observ ca suntem situati in spatele Croatiei si mai observ ca cele 4 medalii de argint in plus ale Romaniei nu valoreaza mai mult decat medalia de aur pe care o are in plus Croatia fata de noi. Mi se pare cam absurd sincer...
    • +5 (5 voturi)    
      Canada e pe 36 (Luni, 13 august 2012, 0:39)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Si are 18 medalii, asa e clasamentul asta. Mai exista unul alternativ, care e numai pe nr de medalii.
    • +8 (8 voturi)    
      Stii ca exista o vorba (Luni, 13 august 2012, 1:45)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Nu castigi argintul, pierzi aurul. Nu are sens sa ne cautam scuze. Eram candva o tara de top 10 mondial la Olimpiada, acum nu mai suntem.

      Peste patru ani vom sta si mai rau si e in firea lucrurilor.

      Pana nu ne vom recapata ca natie scara valorilor, chiar daca vom progresa, altii vor progresa mai mult ca noi. Facem totul cu heirupul si haotic, nu avem cum sa facem fata acolo unde e nevoie de continuitate si disciplina, pe langa talent.

      Felicitari celor care au adus medalii Romaniei si la aceasta editie a JO si celor care i-au pregatit.
    • +4 (4 voturi)    
      irelevant (Luni, 13 august 2012, 6:10)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Clasamentul e facut in functie de numarul de campioni olimpici/titluri olimpice castigate.

      E, deci, foarte OK si nu inteleg ce ti se pare tie asa de absurd. Participi la olimpiada ca sa castigi competitia, nu sa iesi pe locul 2, 3 sau 4. Campionii sunt cei care raman in istorie ! Locul 2 sau 3 conteaza mult mai putin.
    • 0 (0 voturi)    
      deloc (Luni, 13 august 2012, 13:03)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      asta este logica acestui clasament.
      intai se numara medaliile de aur, dupa aia cele de argint si la final cele de bronz.

      si nu suntem noi cei mai in masura sa ne plangem de chestia asta. daca te uiti mai cu atentie o sa remarci ca in aceeasi situatie se gasesc si rusia, germania, australia, japonia si inca multe alte tari.
  • +6 (6 voturi)    
    Frumoasa realizare a avut Ungaria ! (Luni, 13 august 2012, 3:46)

    anycan [utilizator]

    Bravo ! pe locul 9 cu 34 de medalii !
  • +3 (5 voturi)    
    Cel mai slab rezultat din utimii 40 de ani (Luni, 13 august 2012, 3:55)

    Safe [utilizator]

    Iata pozitia Romaniei la JO de vara, din 1972 incoace, dupa numarul de medalii obtinute:

    2008 26
    2004 15
    2000 12
    1996 13
    1992 16
    1988 10
    1984 3
    1980 6
    1976 5
    1972 12
    (Sursa databaseolympics.com)
    Concluziile se trag de la sine.
    • +3 (3 voturi)    
      Revin (Luni, 13 august 2012, 4:44)

      Safe [utilizator] i-a raspuns lui Safe

      Iata un tabel mai complet:

      Olimpiada (anul)...Pozitia
      ==========================
      Londra (2012)...27
      Beijing (2008)...26
      Atena (2004)...15
      Sydney (2000)...12
      Atlanta (1996)...13
      Barcelona (1992)...16
      Seoul (1988)...10
      Los Angeles (1984)...3
      Moscova (1980)...6
      Montreal (1976)...5
      München (1972)...12

      Sa observam in clasamentul pe medalii la olimpiada de la Londra tari care surclaseaza Romania: Etiopia (25), Coreea de Nord (20), Iran (17).
      • 0 (0 voturi)    
        Ciudat (Luni, 13 august 2012, 10:07)

        Elle_est [utilizator] i-a raspuns lui Safe

        Dar de ce te miră Etiopia??? Te miri de performanțele din atletism ale unor sportivi de culoare?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e vorba de culoare (Luni, 13 august 2012, 17:29)

          Safe [utilizator] i-a raspuns lui Elle_est

          Nu e vorba de culoare, observatia mea era ca in clasamentul pe tari dupa produsul intern brut pe cap de locuitor Etiopia este pe locul 178, in timp ce Romania pe locul 63. Este in general de asteptat ca in tarile mai sarace atentia acordata sportului sa fie mai mica.
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO DOM' OCTAV! (Luni, 13 august 2012, 10:04)

    schroedinger [utilizator]

    Bravo! Cand iti dai demisia? Vroiai bani mai multi? Pentru ce? Ati desfiintat cluburi. ati facut blocuri pe bazele sportive si vreti medalii?
    Du-te inapoi in Franta, ca gasim pe cineva care sa indrepte lucrurile, fii sigur!