(P) National Arena, un stadion istet!

de A.M.V.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 14:53 Sport | Fotbal


Bilete UCL
Foto: Hotnews
National Arena este al 32-lea stadion european in functie de capacitate si al 19-lea din cele 29 de stadioana de elita conforme cu exigentele UEFA. Spectaculozitatea sa nu consta atat in faptul ca are o mare capacitate ci in micile nuante ce reusesc sa il faca de invidiat. National Arena este al doilea stadion acoperit din Europa, dupa Millennium Stadium din Cardiff.

Stadionul a fost proiectat astfel incat intrarea pe stadion sa dureze pana in 20 de minute iar evacuarea de urgenta se poate face in maxim 8 minute. Sistemul de securitate nu permite ca actele de huliganism sa ramana nepedepsite: fiecare loc pe scaun este asociat unui CNP iar camerele de filmat ce impanzesc stadionul pot sa identifice pana si culoarea ochilor celor aflati in tribune.

Cantitatea de beton utilizata pentru constructia arenei este cu aproximativ 25% mai mare decat ar ficerut acelasi proiect intr-o alta tara europeana, din cauza conditiilor seismice din tara noastra. Numarul de 55 600 de locuri poate fi extins pana la 63 000, toate locurile fiind acoperite chiar si in conditiile in care prelata nu acopera gazonul. Acoperirea gazonului cu ajutorul prelatei retractile dureaza aproximativ 15 minute.

Pe stadion se vor afla si 62 de chioscuri de unde spectatorii isi vor putea cumpara sucuri sau sandwich-uri, iar in viitor arena va fi deservita de aproximativ 2000 de locuri de parcare.

Printre specificatiile spectaculoase ale stadionului se afla si cele 4 ecrane uriase, a cate 30 de mp fiecare si 30 de tone greutate, suspendate deasupra gazonului.

Cei ce vor sa asiste la un spectacol fotbalistic pe National Arena au prilejul zilele acestea sa rezerve un pachet de bilete cu reducere de 40% la meciurile Otelului in Liga Campionilor. Simpla rezervare va va introduce in tragerea la sorti in urma careia puteti castiga unul din cele 100 de pachete a cate 3 bilete la meciurile Otelului. Data limita a rezervarii si implicit a inscrierii in concurs este 24 august. Pe data de 28 biletele vor fi puse in vanzare iar cei ce s-au inscris pe www.bileteucl.ro/inscriere isi pot exercita optiunea de a achizitiona pachetul rezervat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6100 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    National Arena = Commerzbank Arena (Joi, 18 august 2011, 14:58)

    John [anonim]

    Adica stadionul/arena din Bucuresti a mai fost inbunatatita pe baza Commerzbank Arena din Frankfurt sa inteleg.
    • +4 (4 voturi)    
      mi scuzi (Joi, 18 august 2011, 15:12)

      raulucian [utilizator] i-a raspuns lui John

      Înainte de b sau p se pune aproape întotdeauna consoana m, nu n. Fac excepție cuvintele compuse (sânpetru, nonprofit) și cuvintele împrumutate literal din alte limbi (hornpipe).
      • +1 (1 vot)    
        Felicitari pentru observatie! (Vineri, 19 august 2011, 12:09)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui raulucian

        Asa este, ai perfecta dreptate. Ma gandesc la asta acum, cand sunt in drum spre....Istanbul ! :)
  • 0 (0 voturi)    
    al doilea stadion acoperit? (Joi, 18 august 2011, 16:08)

    ali baba [anonim]

    al doilea stadion acoperit din europa? va dau numai cateva example care imi vin in cap rapid:

    Commerzbank Arena (DE), Veltis Arena (DE), Esprit Arena (DE), Amsterdam Arena (Olanda), Gelredome (Olanda), Stadionul Parken dupa ce a fost renovat (Danemarca), Telenor Arena (Norvegia), Turk Telecom Arena numa ce so deschis (Turcia), cel din Cardiff care l-ati scris si voi...si daca altii mai stiu inca cateva ii invit sa le scrie.
    • 0 (0 voturi)    
      sau (Joi, 18 august 2011, 16:14)

      ali baba [anonim] i-a raspuns lui ali baba

      sau poate va refereati la al doilea acoperit ca marime? aia s-ar putea, numa scrieti si voi mai exact.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ati inteles ! (Vineri, 19 august 2011, 14:47)

      doru [anonim] i-a raspuns lui ali baba

      articolul este corect si enumerarile d-voastre inexacte ! aici este vorba despre teren acoperit si nu despre tribune ! daca ati observat , Arena are acoperis si pe mijloc ! documentati-va va rog inainte !
  • +2 (2 voturi)    
    limba romna sau germana? (Joi, 18 august 2011, 18:33)

    cititor [anonim]

    Daca stadionul nostru se numeste National Arena (ca in limba germana) si nu Arena Nationala ( cum este corect in limba romana) atunci prima fraza a articolului ar trebui sa sune asa " National Arena al 32-lea stadion european in functie de capacitate si al 19-lea din cele 29 de stadioana de elita conforme cu exigentele UEFA este" Oare de ce ziaristilor si comentatorilor TV le este rusine de limba romama? Probabil ca nu o stapanesc prea bine. Dar oare stapanesc vreo limba bine?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 19 august 2011, 10:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Si de ce arena si nu stadion? Pentru ca asta e, stadion, si inca unul exclusiv de fotbal, nu arena.
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 18 august 2011, 21:06)

    menandy [anonim]

    se pare ca pseudo-ziaristii de la "antene" folosesc bine limba cand o cere motanul felix, nu stiai?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 19 august 2011, 11:08)

    anonim [anonim]

    Sa vedem acum si nota de plata pentru intretinere (cea pentru constructie am vazut-o si achitat-o deja din buzunarul nostru).
    Daca la un stadion normal e suficient sa maturi cojile de seminte (asta daca vrei sa le maturi si nu astepti sa le ia vantul), la unul de genul asta costurile de intretinere sunt destul de mari. Cablurile si mecanismele pentru acoperis trebuie vopsite, unse, inspectate periodic, instalatiile de ventilatie si iluminat consuma destul de mult, etc.
    Sa vedem cati bucuresteni sunt dispusi sa dea 20-30 de euro pe saptamana ca sa mearga la meci, doar ca sa ia coji de seminte pe spate si sa auda ultimul repertoriu in materie de injuraturi.