Europa League, tur II prel.

Olimpia Balti - Dinamo 0-2/ Fara complicatii

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2010, 18:07 Sport | Fotbal


Andone, spre grupele Europa League
Foto: fcdinamo.ro
Echipa lui Ioan Andone a dominat clar prima mansa a dublei cu Olimpia Balti: Dinamo a castigat cu 2-0 pe terenul moldovenilor si e greu de imaginat vreun scenariu prin care bucurestenii ar putea ratat calificarea in turul 3 preliminar din Europa League.

Jocul de la Chisinau a inceput in nota de dominare a lui Dinamo care a avut o bara in minutul 8 (Andrei Cristea). Inainte de pauza, bucurestenii au concretizat superioritatea evidenta, prin golul lui Pulhac (41).

Moldovenii au o sansa nesperata in minutul 58, cand Marius Niculae a fost eliminat pentru un fault dur, insa nu stiu sa profite de omul in plus.

Andone schimba inspirat in final si doua rezerve contribuie la golul al doilea: in minutul 83, Torje il angajeaza pe Liviu Ganea, acesta dribleaza portarul si majoreaza.

Returul Dinamo - Olimpia se va juca joi viitoare in Bucuresti, ora 20.45.

Pana atunci, bucurestenii isi pot afla posibilul adversar din turul 3: vineri, 16 iulie, UEFA va efectua tragerea la sorti pentru faza urmatoare a Europa League, faza in care vom fi reprezentati de Poli Timisoara si, aproape sigur, Dinamo.

Tot vineri, Unirea Urziceni va afla numele echipei care ii va fi adversar in turul 3 preliminar din Champions League.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5713 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    mult succes (Joi, 15 iulie 2010, 18:46)

    Ghita [anonim]

    contra lui Cheltuiala si Valuta, cu putin noroc puteti face un rezultat mare.
    • -1 (3 voturi)    
      pai, (Joi, 15 iulie 2010, 19:26)

      indi10 [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      cu cata valuta au cheltuit vara asta, ar trebui macar sa ajunga in primavara E.L.
  • -1 (5 voturi)    
    pe ce post il difuzeaza ? (Joi, 15 iulie 2010, 18:57)

    Frankie [utilizator]

    pe ce post il difuzeaza ?
  • 0 (6 voturi)    
    hai dinamo! (Joi, 15 iulie 2010, 19:14)

    indi10 [anonim]

    bafta mare, Dinamo! Reprezentati Romania, deci, faceti-i cinste!
  • -1 (5 voturi)    
    hai dinamo! (Joi, 15 iulie 2010, 19:14)

    indi10 [anonim]

    bafta mare, Dinamo! Reprezentati Romania, deci, faceti-i cinste!
  • +1 (5 voturi)    
    Nu sunt dinamovist, dar... (Joi, 15 iulie 2010, 20:02)

    Motanu [anonim]

    Mi-ar place sa castige dinamo, deoarece ar aduce puncte la coeficientul Romaniei !!!
  • 0 (4 voturi)    
    ????? (Joi, 15 iulie 2010, 20:25)

    vic [anonim]

    Meci incredibil de slab!!!
    SPORTS.md live
    • +1 (3 voturi)    
      Hai Dom'le ! (Joi, 15 iulie 2010, 22:02)

      mass [anonim] i-a raspuns lui vic

      Meci slab? Ce naiba! Doar e ditamai competitia! Echipe de top, fotbalisti de renume! Cred ca ati confundat meciul :)
      Sa le uram totusi succes in competitie, asa cum sunt ei mai fac si ceva efort pe la antrenamente si asta e de apreciat.
  • -3 (3 voturi)    
    Sau aici (Joi, 15 iulie 2010, 20:35)

    barbidoc [anonim]

    Live: http://bit.ly/cSTpDN
  • -1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 15 iulie 2010, 22:49)

    jozef [anonim]

    Mai bine basket,rugby,tenis de masa...orice...Nu fotbal.Ii de tot rahatul la noi..Ba o furat arbitru,ba o fost obositi.Acum sunt zmei toti...dar in campionat baga n mii de motive daca nu castiga..Repet..de tot rahatul
  • -1 (1 vot)    
    andone la nationala . (Vineri, 16 iulie 2010, 9:27)

    DON LUCIANO [anonim]

    eu il propun pe andone la nationala ,i mare daca i-a batut pe cei din balti suntem tari .dar poate sa-mi spuna cine este aceasta echipa ca eu nu am prea auzit de ea .sper in turul trei sa jucam cu vre-o echipa din cecenia sau alta tara minuscula pe care sa-i putem batea si dupa aceea sa ne minunam ce echipe bune de fotbal avem cu echipe din lumea a treia . astept declaratiile lui ando si fluturatul capului cand intr-o parte cand in cealalta ca papusile muppets . eti tare mosule nu te cauta cei de la barca inca.