Echipa lui Ioan Andone a dominat clar prima mansa a dublei cu Olimpia Balti: Dinamo a castigat cu 2-0 pe terenul moldovenilor si e greu de imaginat vreun scenariu prin care bucurestenii ar putea ratat calificarea in turul 3 preliminar din Europa League.

Andone, spre grupele Europa LeagueFoto: fcdinamo.ro

Jocul de la Chisinau a inceput in nota de dominare a lui Dinamo care a avut o bara in minutul 8 (Andrei Cristea). Inainte de pauza, bucurestenii au concretizat superioritatea evidenta, prin golul lui Pulhac (41).

Moldovenii au o sansa nesperata in minutul 58, cand Marius Niculae a fost eliminat pentru un fault dur, insa nu stiu sa profite de omul in plus.

Andone schimba inspirat in final si doua rezerve contribuie la golul al doilea: in minutul 83, Torje il angajeaza pe Liviu Ganea, acesta dribleaza portarul si majoreaza.

Returul Dinamo - Olimpia se va juca joi viitoare in Bucuresti, ora 20.45.

Pana atunci, bucurestenii isi pot afla posibilul adversar din turul 3: vineri, 16 iulie, UEFA va efectua tragerea la sorti pentru faza urmatoare a Europa League, faza in care vom fi reprezentati de Poli Timisoara si, aproape sigur, Dinamo.

Tot vineri, Unirea Urziceni va afla numele echipei care ii va fi adversar in turul 3 preliminar din Champions League.