Sir Alex Ferguson si-a recunoscut infrangerea in fata echipei de liga a treia Leeds United in Cupa Angliei, dar nemultumirea sa dupa meci a avut drept tinta o decizie a arbitrului Chris Foy. Acest atac vine la aproape trei luni dupa ce antrenorul lui Manchester United a fost amendat si suspendat pentru insulte aduse unui alt arbitru.

Repriza a doua a meciului dintre Manchester United si Leeds a fost prelungita cu cinci minute, prea putin in conceptia lui Ferguson. "Arbitrul a dat cinci minute de prelungire. Acest lucru este o insulta la adresa jocului, dar si a jucatorilor de pe teren". Pe durata reprizei secunde, partida a fost intrerupta pentru cateva faulturi, o accidentare a lui Beckford (marcatorul singurului gol al partidei), dar si pentru cele cinci schimbari efectuate de cei doi tehnicieni.

Regulile Federatiei Engleze de Fotbal prevad ca un antrenor poate avea o parere critica sau sa dezaprobe o decizie a unui arbitru, atat timp cat aceasta nu implica prejudecati sau nu pune la indoiala integritatea oficialului. Ferguson va afla in urmatoarele 48 de ore daca Federatia il va sanctiona sau nu pentru aceasta declaratie.

Aceasta nemultumire a antrenorului lui Manchester United vine la aproape trei luni de la o alta critica adusa unui arbitru. In octombrie, Ferguson a fost amendat cu 20.000 de lire sterline si a primit o suspendare de patru meciuri, doua dintre acestea fiind amanate pana la finalul sezonului 2010/2011, pentru critici aduse arbitrului Alan Wiley. "Nu era in forma optima pentru a arbitra la un asemenea nivel. Ritmul jocului cerea un arbitru in forma. Este o jignire la adresa jocului nostru. I-au luat 30 de secunde pentru a-i arata un cartonas galben unui jucator. A fost ridicol", a zis atunci Ferguson, dupa meciul din Premier League dintre Manchester United si Sunderland, incheiat la egalitate 2-2.