În ultima partidă a etapei cu numărul 33 din Premier League, Chelsea a învins fără drept de apel Everton, scor 6-0, în cel mai important succes al „albaștrilor” din acest sezon.

Jucătorii lui ChelseaFoto: Bradley Collyer / PA Images / Profimedia

Chelsea – Everton 6-0, în Premier League – Cole Palmer a marcat de patru ori

Fără înfrângere în Premier League de mai bine de două luni, Chelsea a reușit meciul perfect în fața celor de la Everton.

Cole Palmer a fost vedeta serii pe Stamford Bridge cu patru goluri marcate în minutele 13, 18, 29 și 64 din penalti.

Mijlocașul londonezilor a ajuns astfel la cota 20 și l-a egalat în fruntea clasamentului golgheterilor pe Erling Haaland.

În vârstă de 21 de ani, Palmer a înscris 24 de goluri în toate competițiile, 11 dintre ele în ultimele șase partide.

Celelalte reușite ale partidei au fost semnate de Nicolas Jackson în minutul 44 și Alfie Gilchrist minutul 90.

Chelsea ocupă locul al nouălea în Premier League cu 47 de puncte, în timp ce Everton se află în zona retrogradării, pe locul 16 al clasamentului, cu 27 de puncte.