Evan Ndicka (24 de ani), fundașul celor de la AS Roma, s-a prăbușit pe gazon în minutul 70 al deplasării de la Udinese, din runda cu numărul 32 de Serie A. Scorul era 1-1 în acel moment, iar meciul a fost abandonat, urmând a fi reluat într-o altă zi.

Evan NdickaFoto: Alessio Marini/IPA Sport/ipa-age / Shutterstock Editorial / Profimedia

Fotbalistul este în acest moment la spital, într-o stare stabilă.

În minutul 70 al duelului Udinese - AS Roma, Evan Ndicka a dus mâna în zona pieptului și s-a prăbușit pe gazon. „Centralul” Pairetto a reperat imediat incidentul și a făcut semne disperate către echipele medicale.

Intervenția a fost promptă și eficientă. Apărătorul ivorian a părăsit terenul pe targă, dar a avut puterea să facă un semn că este ok. Fanii lui Udinese l-au aplaudat în picioare.

Daniele De Rossi a fugit la vestiare pentru a afla detalii despre starea fotbalistului. Antrenorul oaspeților a discutat cu oficialii meciului. Le-a transmis că elevii lui nu pot continua meciul în aceste condiții și că vor să își știe coechipierul în afara oricărui pericol.

Adversarii de la Udinese au fost de acord cu întreruperea definitivă a partidei. Va fi reluată la o dată ulterioară.