Al-Hilal a reușit o nouă victorie în fața rivalilor de la Al-Ittihad, scor 4-1 în finala SuperCupei. Formația antrenată de Jorge Jesus eliminase echipa lui Karim Benzema și din Liga Campionilor Asiei.

Jucătorii celor de la Al-HilalFoto: Manu Fernandez / AP / Profimedia

Al-Ittihad – Al-Hilal 1-4, în finala Supercupei Arabiei Saudite

Al-Hilal a făcut instrucție cu Al-Ittihad și în finala Supercupei, disputată pe stadionul Mohammed Bin Zayed din Abu Dhabi.

Malcom a deschis scorul în minutul 5, iar Hamdallah a egalat în minutul 21, după ce ratase execuția de la punctul cu var. Al-Hilal a intrat însă în avantaj la pauză, după reușita lui Al Dawsari.

După un gol anulat de VAR pentru ofsaid, Malcolm a dus scorul la 3-1 în minutul 89, iar Al Dawsari a reușit și el dubla la ultima fază a partidei.

În acest sezon, Al-Hilal a devenit o formație de speriat pentru Karim Benzema și Al-Ittihad.

Dacă în campionat diferența este uriașă, 30 de puncte între cele două formații, Al-Hilal a eliminat-o pe Al-Ittihad din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, iar cele două urmează să se întâlnească și în semifinalele Cupei Regelui.

A fost a patra Supercupă a Arabiei Saudite câștigată de Al-Hilal, după cele din 2015, 2018 și 2021.