Inter a ajuns la 25 de partide consecutive fără eșec în Serie A. Gruparea antrenată de Simone Inzaghi a câștigat duelul cu Udinese, scor 2-1, în ultimul meci al etapei cu numărul 31.

Lautaro MartinezFoto: Irina R Hipolito/AFP7/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Udinese - Inter 1-2

Inter a controlat disputa de pe Stadio Friuli, însă nu a găsit drumul spre victorie împotriva lui Udinese.

Gazdele au spart gheața în finalul primei reprize, în urma unei faze finalizate de Lazar Samardzic (min 40).

În a doua repriză, liderul a restabilit rapid egalitatea, în minutul 48, dar golul lui Carlos Augusto a fost anulat pentru ofsaid.

Chiar și așa, Inter a avut nevoie de 7 minute pentru a echilibra situația. De la punctul cu var, Hakan Calhanoglu l-a executat pe Okoye și a egalat pe tabelă.

Echipa lui Simone Inzaghi a încercat să forțeze victoria și a mai ratat câteva ocazii importante de a marca, iar în cele din urmă a dat lovitura pe final. Davide Frattesi a punctat în al cincilea minut de prelungire și a stabilit scorul final.