Paris Saint Germain își continuă sezonul de vis, reușind să obțină calificarea în finala Cupei Franței, după ce a învins-o pe Rennes, scor 1-0.

Kylian MbappeFoto: JP Pariente / Sipa Press / Profimedia Images

PSG - Rennes 1-0 / Parizienii întâlnesc Lyon în marea finală

Paris Saint Germain a făcut un nou pas important către cucerirea unui trofeu.

Gruparea pregătită de Luis Enrique s-a calificat în finala Cupei Franței, după ce s-a impus la limită în fața celor de Rennes, scor 1-0.

Titularizat de Luis Enrique, Kylian Mbappe a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 37.

Atacantul naționalei Franței s-a revanșat 3 minute mai târziu și a deschis scorul pe Parc des Princes, din pasa lui Fabian Ruiz.

În a doua repriză, parizienii au ținut mai mult de minge, însă ocaziile mai mari le-au aparținut oaspeților.

Într-un final, scorul a rămas 1-0, iar PSG va fi prezentă în ultimul act al competiției, unde o așteaptă Lyon.

Finala se va juca pe data de 25 mai și va avea loc pe Stade Pierre-Mauroy.