În ultima partidă a primei etape din play-off-ul ligii secunde, Csikszereda Miercurea Ciuc a învins CSC Șelimbăr cu scorul de 2-0 și a urcat pe loc de promovare directă.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Csikszereda – CSC Șelimbăr 2-0, în Liga 2

Csikszereda a debutat cu dreptul în play-off-ul ligii secunde, după victoria în fața sibienilor de la Șelimbăr.

Maghiarul Richard Jelena a deschis scorul după 17 minute, cu o lovitură de cap care l-a lăsat fără reacție pe portarul Roșca.

Ervin Bakos a dublat avantajul gazdelor în minutul 31, cu un șut din interiorul careului, după o fază prelungită de atac.

Rezultatul o duce pe Csikszereda pe locul al patrulea al clasamentului, poziție de promovare directă, în condițiile în care două formații clasate mai sus nu au acest drept.