Real Madrid a câștigat lejer disputa cu Athletic Club Bilbao (2-0), din etapa cu numărul 30 din LaLiga, iar acest meci a consemnat și revenirea lui Eder Militao.

Logo Real Madrid pe un tricouFoto: Liam Asman / Alamy / Alamy / Profimedia

Eder Militao a revenit pe teren după 232 de zile

Dubla lui Rodrygo a scris istoria partidei de pe Santiago Bernabeu, dintre Real și Bilbao, însă acest joc a avut o însemnătate aparte și pentru un alt jucător al los blancos.

Eder Militao (26 de ani), fundaşul central al lui Real Madrid, a revenit pe gazon într-un meci oficial în partida cu Athletic Bilbao, după o pauză de 232 de zile de inactivitate, fiind introdus pe teren în minutul 90+2, în locul lui Dani Carvajal.

Acesta suferise o ruptură de ligamente încrucișate la genunchiul stâng în urmă cu 7 luni, iar acum a reușit să revină pe gazon.

Real Madrid va juca în sferturile Ligii Campionilor cu Manchester City pe data de 9 aprilie, iar revenirea acestuia este o veste bună pentru Carlo Ancelotti, care a avut mari probleme cu accidentările în acest sezon.

Real Madrid este pe primul loc în LaLiga după 30 de etape, având un avans de 8 puncte față de rivala Barcelona.