Paris Saint Germain s-a impus duminică seară în derby-ul Franței cu Marseille, scor 2-0, într-un meci disputat pe Stade Velodrome, în etapa cu numărul 27 din Ligue 1.

Jucatorii echipei PSGFoto: Clement Mahoudeau / Xinhua News / Profimedia

PSG, succes pe terenul rivalei Marseille - 12 puncte avans pentru trupa lui Luis Enrique

Paris Saint Germain a obținut a doua victorie consecutivă în Ligue 1, reușind să se impună cu scorul de 2-0 pe terenul rivalei Marseille.

Formația antrenată de Luis Enrique nu a avut parte de un meci ușor, rămânând în inferioritate numerică în minutul 40.

Lucas Beraldo a văzut cartonașul roșu după un fault din postura de ultim apărător, decizia fiind comunicată din camera VAR.

Până la acel moment, gazdele au lovit bara porții lui Donnarumma.

În a doua repriză, parizienii au trecut la conducere în minutul 53, după un contraatac rapid finalizat de Vitinha.

Luis Enrique a luat o decizie surprinzătoare în minutul 65 și l-a înlocuit pe Kylian Mbappe cu Goncalo Ramos, atacantul francez fiind vizibil nemulțumit.

Mutarea s-a dovedit a fi una câștigătoare, asta pentru că portughezul a punctat pentru 2-0 în minutul 85, din pasa lui Asensio, stabilind și scorul final.