Liverpool a obținut un succes în duelul de pe teren propriu cu Brighton, scor 2-1, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 30 din Premier League.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool urcă pe primul loc după succesul cu Brighton

Liverpool continuă cursa către titlu în Premier League, după ce s-a impus pe teren propriu în duelul cu Brighton.

Formația antrenată de Jurgen Klopp a început prost meciul de pe Anfield și a primit gol după doar două minute.

Danny Welbeck, fostul jucător al lui Manchester United și Arsenal, a deschis scorul pentru echipa lui De Zerbi.

Până la pauză, „cormoranii” au restabilit egalitatea, grație golului înscris de Luis Diaz (min 29).

În a doua repriză, gazdele sau năpustit spre poarta apărată de Verbruggen și au reușit să treacă la conducere în minutul 65, prin Mohamed Salah, care a fost servit excelent de Mac Allister.

Scorul putea fi chiar 3-1, însă golul lui Luis Diaz a fost anulat pe motiv de ofsaid.