Cu Mbappe din nou pe banca de rezerve, PSG a încheiat la egalitate, scor 2-2, partida disputată în fața celor de la Reims, în etapa cu numărul 25 din Ligue 1.

Ladislau BoloniFoto: Kristof Van Accom / Zuma Press / Profimedia

PSG – Reims 2-2 / Metz – Clermont 1-0, în Ligue 1

Campioana Franței a ajuns la al treilea egal consecutiv, dar își menține avansul în fruntea clasamentului din Ligue 1.

Pe Parc des Princes, oaspeții au deschis scorul în minutul 7 prin Munetsi, dar zece minute mai târziu egalarea a venit după autogolul lui Abdelhamid.

În minutul 19, Goncalo Ramos o ducea pe PSG în avantaj, dar în ultimul minut al primei reprize Diakite a făcut 2-2, stabilind scorul final.

Vedeta Kylian Mbappe a început din nou pe banca de rezerve, fiind introdus pe teren de Luis Enrique abia în minutul 73.

În schimb, formația antrenată de Ladislau Boloni, Metz, a reușit o nouă victorie în „derbiul retrogradării” împotriva ultimei clasate Clermont, scor 1-0.

Echipa antrenorului român leagă astfel două succese consecutive și se află la doar două puncte de locurile care asigură rămânerea în prima ligă franceză.