Valencia și Real Madrid au remizat pe Mestalla, scor 2-2, în etapa cu numărul 27 din LaLiga. „Liliecii” au condus cu 2-0, însă au fost egalați de dubla lui Vinicius.

Carlo AncelottiFoto: Manuel Reino Berengui/DeFodi Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aurelien Tchouameni l-a accidentat grav pe Mouctar Diakhaby

Real Madrid a făcut un pas greșit în campionatul Spaniei și a remizat în deplasare pe terenul Valenciei.

Gazdele au făcut o primă repriză de vis pe Mestalla și la pauză conduceau cu 2-1.

Hugo Duro a deschis scorul pentru „lilieci” în minutul 27, iar Yaremchuk a majorat avantajul Valenciei 3 minute mai târziu.

Formația antrenată de Carlo Ancelotti a redus din diferență în prelungirile primei reprize prin Vinicius Junior.

În a doua repriză, Madridul a continuat să forțeze egalarea, iar în cele din urmă, același Vinicius a punctat pentru liderul din LaLiga și a ajuns la 9 goluri în acest sezon.

În prelungirile partidei a avut loc și un moment horror. Aurelien Tchouameni l-a accidentat grav din cădere pe Mouctar Diakhaby, iar jucătorul din Guineea a fost înlocuit, trecând prin chinuri groaznice.

Mai mult decât atât, Real Madrid a marcat pentru 3-2, însă la câteva secunde după ce arbitrul Gil Manzano a decis, în mod inexplicabil, să fluiere finalul jocului. Madrilenii au protestat imediat, iar Jude Bellingham, cel care și înscrisese, a fost eliminat.