Borussia Dortmund a pierdut total contactul cu primele clasate din Bundesliga, după înfrângerea suferită în fața lui Hoffenheim, scor 2-3, în runda cu numărul 23 a campionatului Germaniei.

Fanii Borussiei DortmundFoto: Michael Probst / AP / Profimedia

Dortmund – Hoffenheim 2-3, în Bundesliga – Meci cu două răsturnări ale scorului

Dacă în sezonul precedent a ratat titlul în ultima etapă, Dortmund a ajuns la o distanță de 20 de puncte de liderul Leverkusen, după doar 23 de etape.

Pe Signal Iduna Park, oaspeții au deschis scorul încă din al doilea minut de joc prin Bebou.

La pauză Dortmund a intrat însă în avantaj, Malen (min 21) și Schlotterbeck (min 25) reușind să întoarcă soarta partidei.

Hoffenheim nu a cedat însă, iar în partea secundă, în decurs de doar trei minute, atacantul maximilian Beier a reușit dubla și a provocat celor de la Dortmund cea de-a patra victorie a sezonului.