Bayern Munchen a suferit a doua înfrângere consecutivă în campionatul Germaniei. Campioana en-titre a pierdut în deplasare la Bochum, scor 3-2, în etapa cu numărul 22.

Thomas TuchelFoto: Frank Hoermann/SVEN SIMON / imago sportfotodienst / Profimedia

Bochum - Bayern Munchen 3-2

Bayern Munchen a făcut un nou pas greșit în campionatul Germaniei.

Formația antrenată de Thomas Tuchel a suferit al doilea eșec la rând în campionat, după ce a fost învinsă pe terenul lui Bochum.

Totuși, campioana Germaniei a început excelent disputa de pe Vonovia Ruhrstadion și a marcat pentru 1-0 prin Jamal Musiala.

Surprinzător, gazdele au întors rezultatul până la pauză. Mai întâi Asano a restabilit egalitatea (min 38), ca Schlotterbeck să își aducă echipa în avantaj, 6 minute mai târziu.

În a doua repriză, coșmarul oaspeților a continuat, asta după ce Dayot Upamecano a fost eliminat, ca urmare a primirii celui de-al doilea cartonaș galben.

Fundașul francez a comis penalty, iar din lovitura de la 11 metri rezultată, Stoger a dublat avantajul lui Bochum (min 78).

Harry Kane a redus din diferență în minutul 87, iar acesta a fost și scorul final al duelului dintre cele două.