Tottenham Hotspur a suferit un eșec pe teren propriu în fața celor de la Wolverhampton Wanderers, scor 2-1, în etapa cu numărul 25 din Premier League.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers 1-2

Cu Radu Drăgușin pe banca de rezerve, Tottenham Hotspur a pierdut disputa de pe teren propriu cu Wolves, deși echipa lui Ange Postecoglou a avut mare parte din posesie.

Lupii au dat lovitura în finalul primei reprize (min 42) prin Joao Gomes, însă gazdele au restabilit egalitatea la prima acțiune din partea secundă, grație reușitei lui Dejan Kulusevski (min 46).

Același Joao Gomes a marcat iarăși pentru oaspeți (min 63), stabilind, totodată și scorul final al acestei partidei.

Tot sâmbătă, Arsenal a făcut spectacol în deplasare la Burnley, pe care a învins-o cu scorul de 5-0.

Martin Odegaard a deschis scorul cu un șut superb pentru echipa antrenată de Mikel Arteta (min 4), iar Saka a dublat avantajul „tunarilor” în minutul 41.

În a doua repriză, același Saka a dus scorul la 3-0 pentru Arsenal (min 47), iar Leandro Trossard a punctat pentru 4-0, 19 minute mai târziu.

Scorul final a fost stabilit de Kai Havertz (min 78).