Fosta adversară a celor de la Sepsi, Bodo/Glimt, a fost aproape de surpriză pe terenul lui Ajax Amsterdam, însă olandezii au salvat o remiză, scor 2-2, după două goluri marcate în prelungiri.

Ajax AmsterdamFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ajax Amsterdam – Bodo/Glimt 2-2 / Betis – Dinamo Zagreb 0-1, în Conference League

Bodo/Glimt are un parcurs excelent în acest sezon, fiind lider solitar în campionatul norvegiei.

După ce au trecut de Sepsi în play-off, Bodo/Glimt a ieșit din grupe și a fost aproape de o victorie mare în Olanda.

Dubla lui Gronbaek din minutele 16 și 64 părea că a rezolvat soarta partidei, dar olandezii au redus din diferență în primul minut al prelungirilor prin Van den Boomen din lovitură de la 11 metri.

Rămași în inferioritate numerică, norvegienii nu au rezistat, iar Berghuis a reușit egalarea în cel de-al șaptelea minut suplimentar.

O altă formație cu pretenții la câștigarea trofeului, Betis Sevilla, a cedat pe teren propriu în fața croaților de la Dinamo Zagreb, scor 0-1, după golul înscris de Petkovic în minutul 76.

Partidele retur se vor disputa peste o săptămână.