Aflat pe lista mai multor cluburi de top din Europa, fundașul Radu Drăgușin a reușit să marcheze pentru Genoa în confruntarea cu liderul din Serie A, Inter Milano, încheiată cu scorul de 1-1.

Radu DragusinFoto: Andrea Amato/IPA Sport/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gol marcat de Radu Drăgușin împotriva lui Inter Milano

Titular indiscutabil la Genoa, internaționalul român a reușit o nouă prestație de excepție în Italia.

Inter a deschis scorul în minutul 42, după o aruncare de la margine a lui Darmian, un șut în bară al lui Barella, iar balonul a ajuns la Arnautovic și acesta a îndeplinit o simplă formalitate.

La pauză însă s-a intrat cu scor egal, după ce partida a fost prelungită cu nu mai puțin de nouă minute.

În minutul 45+7, lovitura de colț executată de Gudmundsson a fost reluată cu capul de Radu Drăgușin din zona punctului de la 11 metri, fără speranțe pentru elvețianul Sommer.

Rezultatul nu s-a mai modificat până la final, iar Genoa a câștigat un punct împotriva liderului, care o duce pe locul 13 al clasamentului.

Cota lui Drăgușin a crescut considerabil în ultima jumătate de sezon. Dacă în vară era evaluat la 8 milioane de euro, iar în luna octombrie la 10, acum Transfermarkt îl poziționează la 20 de milioane de euro.

Fundașul român se află în vizorul mai multor echipe importante, precum FC Barcelona, Tottenham și Atalanta.