În ultima partidă a etapei cu numărul 19 din Premier League, Arsenal Londra a ratat șansa de a reveni pe prima poziție a clasamentului, după înfrângerea categorică de pe teren propriu, 0-2 cu West Ham United.

Mikel ArtetaFoto: Andrew Yates / AP / Profimedia

Arsenal – West Ham 0-2 / Brighton – Tottenham 4-2, în Premier League

Echipa antrenată de Mikel Arteta a făcut un nou pas greșit, de această dată pe teren propriu, ajungând la cea de-a treia înfrângere din acest sezon.

West Ham a deschis scorul în minutul 13 prin Tomas Soucek, iar Konstantinos Mavropanos a dublat avantajul în minutul 55. Mai mult, oaspeții au irosit și o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei, prin Benrahma.

Rezultatul o menține pe Arsenal pe poziția secundă a clasamentului, la două puncte de liderul Liverpool.

Și Tottenham a suferit o înfrângere usturătoare pe terenul celor de la Brighton.

Gazdele au condus cu 4-0, după golurile marcate de Hinshelwood, Estupinan și Joao Pedro de două ori din penalti.

Spurs a revenit în loc abia pe final, reducând din diferență prin reușitele lui Veliz și Davies.