Fluminense, câștigătoarea Copei Libertadores, s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, după ce a învins-o pe Al Ahly cu scorul de 2-0.

Jucătorii echipei FluminenseFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Fluminense va juca finala CM al Cluburilor după ce a trecut de Al Ahly

Pe stadionul King Abdullah Sports City din Jeddah, formația din prima ligă a Braziliei a câștigat cu scorul de 2-0 în fața celor de la Al Ahly.

Echipa unde evoluează și Marcelo, fostul jucător de la Real Madrid, a deschis scorul în minutul 71, după ce Jhon Arias a transformat o lovitură de la 11 metri.

Brazilienii și-au securizat victoria în minutul 90, la o fază la care Martinelli i-a pasat decisiv lui John Kennedy.

Astfel, Fluminense va juca finala Campionatului Mondial al Cluburilor.

Adversara și-o va afla marți seară, când Urawa Red Diamonds o va înfrunta pe Manchester City, de la ora 20.