Manchester City a scăpat printre degete victoria pe Stamford Bridge, cu Chelsea, în cel mai tare meci al etapei cu numărul 12 din Premier League. Campioana en-titre a plecat cu un singur punct de pe terenul lui Chelsea, scorul final fiind de 4-4.

Pep GuardiolaFoto: Matt West / Shutterstock Editorial / Profimedia

Manchester City, remiză nebună cu Chelsea

Tabela a fost deblocată în minutul 25 al partidei, când Erling Haaland a transformat fără emoții o lovitură de la 11 metri.

Londonezii au restabilit egalitatea 4 minute mai târziu prin Thiago Silva, iar Raheem Sterling a adus-o pe Chelsea în avantaj (min 37), cu un gol marcat în poarta fostei sale echipe.

Campioana en-titre a echilibrat balanța chiar înaintea pauzei prin Manuel Akanji (min 45+1).

În a doua repriză, jocul a continuat să fie la fel de spectaculos. „Cetățenii” au trecut din nou la conducere la doar două minute de la reluarea partidei, când Erling Haaland a punctat pentru a doua oară.

Formația antrenată de Mauricio Pochettino nu a renunțat și a marcat pentru a treia oară prin senegalezul Nicolas Jackson (min 67).

Rodri a înscris pentru 4-3 în minutul 87, însă gazdele au egalat încă o dată, prin Cole Palmer, care a transformat o lovitură de la 11 metri în al 5-lea minut de prelungire.