​Alaves s-a calificat în turul al treilea din Cupa Spaniei la fotbal, victoria împotriva celor de la Murcia fiind una care vorbește de la sine despre ceea ce s-a petrecut pe teren: 10-0.

Ianis HagiFoto: Alter Photos / ddp USA / Profimedia

Ianis Hagi, dublă contra unei echipe din liga a șaptea spaniolă

Succesul a venit contra unei echipe din liga a șaptea din Spania, Murcia fiind doar un „sparring partner” pentru Alaves.

A fost ocazia potrivită pentru ca Ianis Hagi să marcheze primele goluri pentru gruparea din LaLiga.

Internaționalul român a început partida din postura de rezervă, iar golurile au venit în minutele 63 (la doar un minut după ce intrase pe teren) și 80.

Celelalte goluri ale echipei din LaLiga au fost înscrise de Abderrahmane Rebbach (7, 38), Ruben Duarte (13), Xeber Alkain (52, 60) și Jon Karrikaburu (67, 75, 89).

Hagi este al doilea internaţional român care înscrie în această fază din Copa del Rey, după Andrei Raţiu (Rayo Vallecano).