La patru zile după succesul cu Armenia, România U21 a reușit o nouă victorie în disputa de pe teren propriu cu Finlanda, scor 1-0, în preliminariile Campionatului European din 2025.

Daniel PancuFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Matei Ilie a adus victoria României U21 în minutul 98

Elevii lui Daniel Pancu au dominat partida de la Sibiu și au ratat numeroase ocazii de gol, în timp ce oaspeții au trimis un singur șut pe poartă.

Finlanda a rămas în inferioritate numerică din minutul 78, după eliminarea lui Koski, iar românii au continuat să preseze.

Insistența a fost răsplătită în al optulea minut de prelungire, după golul marcat de jucătorul lui CFR Cluj, Matei Ilie, care a primit și el cel de-al doilea cartonaș galben după reușită.

Cu încă trei puncte acumulate, România U21 urcă pe poziția a treia a grupei E.

România U21: Sava - Pantea, Ignat, M.Ilie, Amzăr - Corbu, Vulturar, Grameni (Burnete min 86), - Baiaram (Mazilu min 54), L. Munteanu, Oct.Popescu (R. Ilie min 73). Selecționer: Daniel Pancu