Elveția și Belarus au făcut spectacol în primul meci al serii din grupa României. Selecționata pregătită de Murat Yakin a revenit de la 1-3 și a obținut o remiză (3-3).

Antrenorul Murat Yakin si jucatorii ElvetieiFoto: Fabrice COFFRINI / AFP / Profimedia

UPDATE:România a învins cu 4-0 Andorra și a urcat provizoriu pe primul loc în Grupa I.

Elveția a pierdut primul loc în Grupa I, după ce România a învins Andorra

După ce a împiedicat selecționata pregătită de Edi Iordănescu la Budapesta (0-0), naționala Belarusului a produs o nouă mare surpriză în grupa României și a remizat cu Elveția.

Pe Kybunpark, gazdele au deschis scorul în minutul 28 al partidei prin Xherdan Shaqiri, care a ajuns la două reușite în această grupă.

În a doua repriză, Belarus a produs șocul acestei grupe și a punctat de 3 ori în poarta elvețienilor.

Maks Ebong a restabilit egalitatea în minutul 61 al disputei, iar Denis Polyakov a dus scorul la 2-1 (min 69).

Mai mult decât atât, oaspeții au marcat și golul 3 în minutul 84, la o acțiune finalizată de Dmitri Antilevski.

În fața propriilor suporteri, Elveția nu a renunțat și a reușit să se redreseze în ultimele minute de joc. Mai întâi Akanji a redus din diferență (min 89), iar Amdouni a egalat în minutul 90, stabilind și scorul final.

6. Andorra (3-17) 2 / 8 meciuri.

*Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), găzduit de Germania.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.