​Jeonbuk (echipa antrenată de Dan Petrescu) s-a calificat în play-off-ul campionatului din Coreea de Sud, după ce s-a impus pe terenul formației FC Seoul, scor 1-0, în ultima etapă din sezonul regulat.

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jeonbuk a învins pe FC Seoul și va juca în play-off-ul K League 1

Meciul a fost unul decisiv, echipa antrenorului român fiind obligată să câștige pentru a fi sigură de prezența în play-off.

FC Seoul a marcat în prelungirile primei reprize, dar golul lui Na Sango-Ho ('45+3) a fost anulat de VAR.

Jeonbuk a obținut victoria în repriza secundă, după ce a înscris prin Han Kyo-Won ('60) și Gustavo ('75).

În urma acestui rezultat, Jeonbuk a acumulat 49 de puncte și a urcat pe locul 4 în clasament, în timp ce FC Seoul a rămas cu 47 de puncte și a coborât pe locul 7 (va juca în play-out).